banner39

Kırgızistan'da polis göstericilere müdahale etti

Kırgızistan'da polis, başkentte gösteri düzenlenmesine izin vermedi

Dünya 21.11.2013, 18:23 09.10.2013, 15:53
Kırgızistan'da polis göstericilere müdahale etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kırgızistan'ın kuzeyindeki Issık Göl eyaletinde iki gündür devam eden gösterilere destek olmak isteyen meclis dışındaki Yeşiller Partisi'nin bazı üyeleri polis tarafından gözaltına alındı.

Kanadalıların işlettiği Kumtor altın madeninin kamulaştırılmasını ve önceki gün Issık Göl eyaletinde tutuklanan göstericilerin serbest bırakılması için bugün parlamento binası önünde gösteri düzenlemek isteyen Yeşiller Partisi üyelerine yargı tarafından izin çıkmadığı gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alındığı belirtildi.

Yeşiller Partisi Lideri Erkin Bülekbayev, Akipress Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Kumtor madenin halka iade edilmesi talebiyle gösteri düzenlemek istediklerini ve meclis binası önüne geldiklerinde polis tarafından gözaltına alındıklarını bildirdi.

Bülekbayev, parti üyelerin yanısrıa kendilerini izleyen Kırgızistan'ın eski Ankara Büyükelçisi Mambetjunus Abılov'un da gözaltına alındığını ifade etti. Bülekbayev, polis karakolunda ifadelerin alınmasının ardından serbest bırakıldıklarını kaydetti.

Issık eyaletinde, Kumtor altın madenine giden yolun etrafındaki köylerde yaşayanların sürdürdükleri gösterilerde, hükümet ile Kumtor altın madenini işleten Centerra Gold şirketi arasında uzlaşılan yeni işbirliği anlaşma taslağının iptalini ve Centerra Gold şirketinin yöneticisinden 3 milyon dolar tutarında haraç istemekten tutuklanan Yeşiller Partisi Lideri Bülekbayev'in avukatı olduğu 2 kişinin serbest bırakılmasını talep ediyor.

Sözkonusu taleplerin yerine getirilmesi için göstericilerin yarın Talas kentinde meydana çıkması bekleniyor.

"OLAYLAR PLANLANMIŞ"

Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Issık Göl eyaletinde yaşanan olaylarla ilgili olarak bugün yaptığı açıklamada, bazı politikacıların vatandaşları özellikle gençleri çeşitli nedenlerle kandırarak ülkede huzursuzluk, çatışma ve hatta iç savaş çıkarmaya çalıştığını söyledi.

Atambayev, ülkedeki olayların ve özellikle Kumtor altın madenini bahane ederek yol kapatan, rehin alan, devlet binalarını işgal etmek isteyenlerin arkasında devletin ve halkın paralarını çalmalarına izin vermedikleri kişilerin olduğunu belirterek, bu olayların çok iyi planlandığını ve parayla desteklendiğini kaydetti. Kumtor altın madeni etrafında yaşanan olayların arkasında kim veya kimler tarafından finanse ve organize edildiğini şimdilik açıklanmadı.

Başbakan Cantoro Satıbaldiyev'in başkanlığındaki hükümetin, Kumtor şirketi ile yenilediği ve meclise sunduğu anlaşma taslağı, tatmikar olmadığı ve üzerinde çalışılması gerektiği gerekçesiyle meclis komitesinden geçmemişti.

banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?