banner39

Kırım Tatar Milli Meclisi'ne bir gün mühlet!

Kırım Tatar Milli Meclisi'nin boşaltılması için baskın yapan 20 mahkeme görevlisi binanın boşaltılması için bir gün süre verdi

Dünya 18.09.2014, 16:19 20.09.2014, 11:17
Kırım Tatar Milli Meclisi'ne bir gün mühlet!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kırım Tatar Milli Meclisi'ne (KTMM) yönelik baskılar devam ediyor. Rus mahkeme görevlileri bugün KTMM binasına gelerek binanın tamamen boşaltılmasını istedi. binaya kimseyi almayan görevliler, bir süre bekledikten sonra, binanın 24 saat içerisinde tamamen boşaltılmasını istetyerek bölgeden ayrıldı.

Yeni talimatla birlikte Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri ve çalışanları Akmescit, Şmidt sokağında bulunan binayı 19 Eylül tarihine kadar boşaltması gerekiyor.

MAHKEME GÖREVLİLERİ KIRIM VAKFI'NA 50 BİN RUBLE CEZA KESTİ

Kırım'daki mahkeme, KTMM binasının boşaltılması için dün talimat vermiş ve bir gün süre tanımıştı. Bugün binanın boşaltılıp boşaltılmadığını kontrol için gönderilen mahkeme görevlileri, binanın mülkiyetine sahip olan Kırım Vakfı'na 50 bin Ruble para cezası kesti. 

Binanın yarına kadar boşaltılmaması halinde kesilen para cezasının miktarının artırılacağı söylendi. 

16 Eylül günü sabah saatlerinde Kırım Tatar halkının temsil organı olan Kırım Tatar Milli Meclisi binasına Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) çalışanları ve silahlı kişiler baskın düzenledi ve arama yaptı.

12 saat devam eden arama sırasında bazı KTMM toplantı protokolleri, 5-6 dini kitap, altı bilgisayar kasası ve hard diskler müsadere edildi. Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu´nun çelik kasası kırılıp içinde bulunan özel eşyalara el konuldu.

17 Eylül Çarşamba günü, Kırım Tatar Milli Meclis´ine mahkeme yetkilileri geldi ve KTMM binasını mühürleyeceklerini bildirdi.

Olay yerine gelen avukatın binanın içine girişi engellendi. Kırım Tatar Milli Meclis binasına gelen 20 FSB ve polis görevlisi, KTMM ve Kırım Vakfı çalışanlarının 24 saat içinde KTMM binasını terk etmemesi durumunda güç ve şiddet kullanarak oradan zorla çıkarılacağını bildirdi.

KIRIM DERNEĞİ, KTMM'YE YAPILAN BASKINI PROTESTO ETTİ

Kırım Derneği, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) çalışanları ve silahlı kişiler tarafından KTMM binasına yapılan baskını Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği önünde protesto etti. 

KTMM'nin Akmescit'te bulunan binasına 16 Eylül'de yapılan baskını protesto etmek için büyükelçilik önünde toplanan Kırım Derneği üyeleri, Kırım ve Türk bayrakları açarak, "Rusya, Kırım'dan elini çek", "Kırım'da ezanlar susturulamaz", "Millet, vatan, Kırım", "Hepimiz Tatarız, hepimiz Türküz" ve "Cemiloğlu Mustafa, millet senin yanında" şeklinde sloganlar attı. 

Protesto sırasında okunan bildiride, baskının KTMM'nin Rus işgaline karşı yürüttüğü faaliyetlere son vermek için yapıldığı ifade edildi. Baskın sırasında KTMM'de bulunan görevlilerin binadan kovulduğu, direnen veya direktiflere karşı gelen herkesin silahla ve gözaltına alınmakla tehdit edildiği ifade edildi. 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?