banner39

Kırımoğlu: Bu bir eşkıya baskını

Kırım Tatarlarının lideri Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi'ne yapılan baskını sert bir dille eleştirdi

Dünya 18.09.2014, 17:57 20.09.2014, 11:17
Kırımoğlu: Bu bir eşkıya baskını

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kırım Haber Ajansına konuşan Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi binasının da mülkiyetinde bulunduğu Kırım Vakfı'nın malvarlığının Kırım hükümeti tarafından ele geçirilmesini eşkıya baskını olarak adlandırdı.

Kırımoğlu, "Mahkeme görevlileri, haberimiz olmadığı bir mahkemenin karar alması gibi saçma şeyler söylüyor. Kırım Vakfı aleyhine bir karar alındı, fakat Vakfın bundan haberi bile yoktu. Şimdi kararı hangi mahkemenin aldığını öğrendiler. Meğer onun hakimi çoktan izne çıkmış. Açık bir eşkıya baskını" dedi.

Kırımoğlu, Kırım Tatar halkının korkutulmuş olduğu için meydana gelen durumu etkileyemediğini söyledi: "Halkın buna tepki vermesini isterdim, fakat halkı o kadar korkuttular ki, bu eşkıyalık yapılırken insanlar KTMM'ye yaklaşmaktan korkuyor. Çünkü FSB herkesin fotoğrafını çekip sonraki gün bu insanların evlerinde arama yapıp büyük para cezaları uyguluyor."

Ele geçirilen her şey iade edileceği için söz konusu olayları sakin karşıladığını anlatan Kırımoğlu, "Dünya topluluğunu ayağa kaldıracağız. ABD Büyükelçiliği endişesini duyurdu, Türkiye büyükelçiliği tepki gösterecek, olup geçen olaylar ile ilgili yazılar Cumhurbaşkanı ve Başbakana gönderilecek. Kırım Tatar diasporası arayıp ne yapacaklarını soruyor" diye konuştu.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov ise meclisin Kırım yönetimine karşı direnemediğini ve bu nedenle binayı boşaltacağını açıkladı. Çubarov, Kırım yönetiminin Meclis'i dağıtmak ve mahvetmek niyetinde olduğunu bildirdi: "Şu an Kırım'da işgali kabul etmeyen insanları kendi etrafında birleştire bilecek tek bir kurum var - Meclis. Kırım yönetimi Meclis'i dağıtmak, mahvetmek, onur ve şerefiyle oynamak istiyor."

Kırım'da 16 Eylül'de Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) elemanları KTMM binasına silahlı baskın düzenledi. 12 saatlik aramanın ardından Meclis binasındaki bir çok belgeye, bilgisayarlara, kitaplara, USB belleklere ve kasetlere el konuldu.

17 Eylül Çarşamba günü ise KTMM binasına gelen mahkeme görevlileri, Kırım Vakfı Başkanı Rıza Şevkiyev'e Akmescit ilçe merkez mahkemesinin 15 Eylül tarihli 2-1688/14 nolu kararını okudu. İlgili karara göre, KTMM binası dahil olmak üzere Kırım Vakfına ait tüm mülkiyete el konuluyor. İlgili kararı yerine getirmemesi durumunda Şevkiyev, Rusya Ağır Ceza Kanunu'na göre cezalandırılacak. Ayrıca, Kırım Vakfı'nın banka hesapları kapatıldı ve yeni hesap açma yasağı konuldu.

Daha önce Kırım Cumhuriyeti Başkan Vekili Sergey Aksenov, Kırım Tatar Milli Meclisi binasında yapılan aramanın, bu yerde Rusya Federasyonu'nda yasaklanan yayınların olduğuna dair sinyaller alındığından dolayı düzenlendiğini iddia etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?