Kırımoğlu Rusya'ya alınmadı, Kırım'a gidişi engelleniyor

Rusya yanlısı grupların Kırım'a girmesinin yasakladıklarını iddia ettikleri, Kırım Tatarlarının lideri Kırımoğlu bugün Moskova üzerinden Kırım'a giriş yapacağı açıklanmıştı. Kırımoğlu, Moskova havalimanında ülkeye girişine izin verilmeyerek Kırım'a da gitmesi engellendi

Kırımoğlu Rusya'ya alınmadı, Kırım'a gidişi engelleniyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kırım'a girişi yasaklanan Kırım Tatarlarının Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu bugün Moskova üzerinden Kırım'a gideceğini açıklamıştı. Kırımoğlu'nun Türkiye saati ile 12.00'de Moskova'da saat 15.00'de ise Akmescit'te olması bekleniyordu. Ama Kırımoğlu indiği Moskova'da havaalanında ülkeye alınmadı.

İZİN VERİLMEDİ

Bölgeden gelen son haberlere göre, Kırımoğlu'nun Kırım'a girişi Rus makamları tarafından engellendi. Maiyetinde bulunana Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) temsilcilerinin ise pasaportlarına el konulduğu ve hala teslim edilmediği bildiriliyor.

Moskova Havalimanında bir saat tutulan Mustafa Kırımoğlu'na Rus makamları pasaportunu iade ederek geldiği ülkeye geri gitmesini önerdi. Kırımoğlu, Kiev'den Moskova'ya gelmiş buradan da Kırım'a geçeceğini açıklamıştı.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, sabah saatlerinde canlı yayınına katıldığı TRT Türk'te Dünya Gündemi' programında, bugün Moskova üzerinden Kırım'a gideceğini açıklamıştı. 

Kırımoğlu, 3 Rusya polisi eşliğinde Kiev'de geldiği uçağa geri götürüldü ve Ukrayna'ya geri gönderildi.

 

Kırımoğlu'nun Kırım'a girişini yasaklayan karar

sürecek..

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2014, 15:15
banner53
YORUM EKLE

banner39