banner39

Kongo'da koltan avcılığı 5 milyon ölüyü unutturdu!

Koltan rezervleriyle ünlü Kongo'da bugüne kadar iç savaşta 5 milyon insan hayatını kaybetti, kaynakları sömüren Batılılar ise iç savaşın sebep olduğu istikrarsızlıktan en büyük payı aldı

Dünya 17.12.2012, 14:20 17.12.2012, 22:42
Kongo'da koltan avcılığı 5 milyon ölüyü unutturdu!

Tufan Aktaş - Dünya Bülteni

Demokratik Kongo Cumhuriyeti, yıllardır dünyanın en büyük trajedilerinden birini yaşıyor. Zengin ve verimli topraklarına rağmen sefalet içinde yaşayan Kongolular emsali görülmemiş bir sömürünün içinde hayatlarına devam ediyor. 

İki buçuk milyon metrekarelik yüzölçümüyle dünyanın en büyük 11. ülkesi olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti aynı zamanda Afrika'nın en büyük ikinci ülkesi. Bakır, elmas ve altın madenleriyle alt Sahra bölgesinin en zengin ülkesi olan Kongo'daki çatışmalarda bu güne kadar 5 milyondan fazla insan hayatını kaybetti.

Kongo'nun haline yer veren bugünkü International Herald Tribune gazetesi, İkinci Dünya Savaşı’ndan beri Kongo’daki çatışmalarda 5 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiğini yazdı. 

Kongo ismi Kongo nehri havzasında yaşayan Bakongo kabilesinin dilinde "avcı" anlamına geliyor. Ancak avcılar yaklaşık iki yüzyıldır Batılı sömürgeciler tarafından sömürülmeye devam ediyor. 

BELÇİKA KONGOSU

30 Haziran 1960'ta Belçika'dan bağımsızlığını elde eden Demokratik Kongo bundan önce Belçika Kongosu olarak isimlendiriliyordu. Ülkenin ismi 15 Kasım 1908 ile 30 Haziran 1960 tarihleri arasında Belçika Kongosu olarak kaldı. 

Afrika kıtasında Belçika Kralı II. Léopold tarafından sömürgeleştirilen bu ülkenin kontrolü 15 Kasım 1908 tarihinde Belçika hükümetine devredildi ardından Belçika tarafından idare edilen sömürgenin bağımsızlığı 30 Haziran 1960 tarihinde Kongo Cumhuriyeti olarak ilan edildi. 

ABD SÖMÜRÜSÜ VE KOLTAN 

Kongo'dan çıkan değerli madenlerin başında koltan geliyor. Elektronik alet yapımında kullanılan koltanın daha çok ABD'de işlendiği biliniyor. Koltanlar daha çok cep telefonu, DVD oynatıcı, Playstation gibi yüksek teknoloji ürünlerinde kullanılıyor. 

Koltan'ı oluşturan madenlerden olan tantalın dünyada bilinen rezervlerinin %80'i Demokratik Kongo'da bulunuyor. 

Kongo'da çıkan, kalay, tantal, altın, koltan gibi elektronik alet yapımında kullanılan değerli metallerden elde edilen kârların çoğu iç savaşlara akıtılıyor. 

Madenlerin denetimi çıkarılan ürünü küresel şirketlere satarak güçlerini koruyan farklı milisler tarafından sağlanıyor.

Küresel elektronik şirketleri, ülkede iç savaşın ve istikrarsızlığın hüküm sürdüğü, yolsuzluğu ve işbirliğini meşru hale getiren yöneticilerin yarattığı boşluktan faydalanıyor.  

MADENLERİN DEĞERİ 470 MİLYAR DOLAR

Bakır, Kobalt, Elmas, Altın, Gümüş, Tantal, Coltan, Germanyum, Çinko, Uran, Wolfram ve Mangan madenlerinin yanısıra, Kongo Deltası'nda petrol yatakları da var. Dünya Ticaret Örgütü'nün hesaplarına göre bu ülkedeki madenlerin değeri 470 milyar ABD doları. 

YOLSUZLUKLAR 

Kronik olarak birçok Afrika ülkesinde görülen kaynakların sömürülmesine yöneticilerin yolsuzlukları da eşlik ediyor. 

İktidara sahip olan yöneticiler lüks ve şatafat içinde yaşarken bütün ülkeye ait olan ve kamulaştırılarak zenginliğinden faydanılması gereken kaynaklar, Batılı şirketlere aktarılıyor. 

Hükümet bütçesiyle pahalı otomobiller ve villalar satın alan Demokratik Kongo Cumhuriyeti Başkanı Joseph Kabila da bunlardan biri. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?