Kosova'da bazı bölgelerde seçimler yenilendi

3 Kasım'da yaşanan olaylar nedeniyle seçimlerin iptal edildiği Mitrovitsa kentinin kuzey kısmında bugün tekrarlanan seçim sakin geçti

Kosova'da bazı bölgelerde seçimler yenilendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kasım ayının ilk haftasında yapılan seçimlerde yaşanan olaylar nedeniyle seçimlerin iptal edildiği Mitrovitsa kentinin kuzey kısmında bugün tekrarlanan seçimde oy kullanımı olaysız sürüyor. 

Kuzey Mitrovitsa'daki vatandaşların oy kullandığı Aziz Sava İlköğretim Okulu, Tıp Lisesi ve Teknik Lise önünde, EULEX ve KFOR barış güçlerinin yanı sıra Kosova polisi ve sivil koruma temsilcileri de güvenliği sağlıyor.

Kuzey Mitrovitsa'daki vatandaşların seçime katılımının, 3 Kasım'dakine göre daha yüksek olduğu belirtilidi. Alınan bilgilere göre, öğlene kadar kayıtlı seçmenlerin yaklaşık yüzde 13'üne tekabül eden 3 bin 039 vatandaş oyunu kullandı.

Sırp Vatandaş İnisiyatifi adına kentin belediye başkanlığına aday olan Krstimir Pantiç ile Adalet Sırbistan Vatandaş Girişimi Başkanı ve Kuzey Mitroviça Belediye Başkan Adayı Oliver İvanoviç de oylarını öğle saatlerinde kullandı. 

Oy kullandıktan sonra açıklamalarda bulunan Pantiç, yeniden yapılan yerel seçimlerin bugün tamamlanacağına, seçimlerin ikinci turuna gerek kalmayacağına inandığını söyledi. Pantiç ayrıca oy kullanma işlemlerinin sakin geçmesinden ve vatandaşların katılımından duyduğu memnuniyetini dile getirdi. 

Diğer taraftan, AA muhabirine açıklamalarda bulunan Sırbistan'ın Kosova'dan Sormlu Devlet Bakanı Aleksandar Vulin de Kuzey Mitrovitsa'da yerel seçimlerin sakin geçmesinden mutlu olduğunu ifade etti. Vulin, "3 Kasım'da yapılan seçimlere göre vatandaşların katılım çok daha yüksek. Vatandaşların seçimlere karşı olan tutumundan çok memnunuz. Şiddet yok, hakaret yok, istemediğimiz herhangi bir olay yaşanmadı" diye konuştu. 

Kuzey Mitrovitsa'da 22 bin 700 kayıtlı seçmen bulunuyor.

Kosova'da, 3 Kasım'ta düzenlenen yerel seçimler sırasında, Kuzey Mitrovitsa'daki bazı oy kullanma merkezlerine yönelik saldırılar nedeniyle oy pusulaları okunamaz hale gelmiş, bu merkezlerde iptal edilen seçimlerin tekrarlanmasına karar verilmişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39