banner15

Kosova'da tartışmalı yasalara onay

Kosova meclisi, muhalefetin Kosova toprak bütünlüğünü bozacağı için karşı çıktığı Sırp Belediyeler Birliği anlaşmasını da kapsayan AB ile İstikrar ve Ortaklık Anlaşması'nı Avrupa Birliği baskısıyla onayladı

Kosova'da tartışmalı yasalara onay

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova'da haftalardır muhalefet partilerinin gaz sıkarak protesto ettiği yasa bugün meclis onayından geçti. Muhalefetin, Kosova'nın toprak bütünlüğünü bozacağı için karşı çıktığı tartışmalı Sırp Belediyeler Birliği anlaşması AB baskısı ile meclisten geçirildi.

Balkan Insight'ın haberine göre, meclisteki 120 milletvekilinden 86'sı, AB ile "İstikrar ve Ortaklık Anlaşması (SAA)" lehinde oy kullandı.

"Kendi Kaderini Tayin Hakkı Hareketi - Vetevendosje" lideri Glauk Konjufca ise, üç muhalefet partisinin anlaşmayı boykot ettiğini açıkladı. Konjufca, anlaşmanın, Brüksel'in arabuluculuk yaptığı görüşmelerde Sırplarla varılan uzlaşma nedeniyle Kosova'ya verilmiş bir borç ödemesi olduğunu ileri sürdü.

Başbakan İsa Mustafa, anlaşmanın ülkedeki hukukun üstünlüğü ve ekonomik gelişmeye katkı sunacağını savundu. Avrupa Entegrasyon Bakanı Bekim Collaku, anlaşmanın ülkenin Avrupa entegrasyonunda bir köşe taşı olacağını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Avusturya Başbakanı Heinz Fischer, Kosova meclisinde milletvekillere hitaben yaptığı konuşmasında Brüksel’de Sırbistan ile varılan anlaşmalara sayı gösterilmesini istemişti. Fischer'in bu davranışı ülkenin iç siyasetine müdahale olduğu için eleştirilmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2015, 18:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35