Krizden bıkan halk, eski partileri sandığa gömdü

Sırbistan'da yapılan genel seçimler Türkiye’deki 2002 seçimlerini hatırlattı. Sırbistan halkı krizden bıktı, eski partiler Meclis'e giremedi

Krizden bıkan halk, eski partileri sandığa gömdü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk siyasetine damgasını vuran ANAP, MHP, DYP ve DSP gibi partiler 2002’de Meclis dışında kalmıştı. MHP hariç, diğer üç parti bir daha toparlanamazken Sırbistan’daki seçimde de yıllardır Meclis’te temsil edilen 3 parti; Sırbistan Demokrat Partisi, Liberal Demokrat Parti ve Sırbistan Birleşik Bölgeleri yüzde 5 olan oy barajına takıldı.

Seçimlerin galibi yolsuzlukla mücadele ve kapsamlı ekonomik reform vaad eden AB yanlısı, Başbakan Yardımcısı Aleksandar Vuçiç liderliğindeki Sırp İlerleme Partisi (SNS) oldu.

SNS, oyların yüzde 48.7'sini kazanırken, Başbakan İvitsa Daçiç'in liderliğini yaptığı Sırbistan Sosyalist Partisi (SPS) oyların yüzde 14’ünü aldı.

BOŞNAKLAR SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

Bu arada Sırbistan'da yapılan genel seçimlere tek başına katılan Sancak Demokratik Eylem Partisi'nin başarısı Boşnaklar'ın yoğun yaşadığı Novi Pazar (Yeni Pazar), Tutin ve Syenitsa kentlerinde coşkuyla kutlandı.

Sırbistan Seçim Komsiyonu (RIK) tarafından açıklanan seçim sonuçlarında, Boşnak lider Suleyman Uglyanin liderliğindeki Sancak SDA'nın 4 milletvekili çıkardığı yönündeki bilgiler, Sancak bölgesinde büyük sevinç yarattı.

Sancak bölgesinin en büyük kenti Novi Pazar'da Sancak SDA binası önünde toplanan binlerce Boşnak, çeşitli sloganlar atarak ellerinde parti ve Türk bayrakları ile şarkılar söyleyerek elde edilen başarıyı kutladı.  

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2014, 01:20
banner53
YORUM EKLE

banner39