banner39

Kuala Lumpur'da Filistin için 'hayat ağacı'

Filistinli fotoğraf sanatçısı Raed Bawayah’ın ‘Yaşam Ağacı’ adlı siyah beyaz fotoğraflarından oluşan sergi Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur'da açıldı. Bawayah'ın 32 çalışması, Batı Şeria bölgesindeki memleketinde görüntülediklerinden oluşuyor.

Dünya 23.10.2014, 20:34 24.10.2014, 07:37
Kuala Lumpur'da Filistin için 'hayat ağacı'

Filistin'in Batı Şeria bölgesinde yer alan 'Quatanna' kasabasından dünyaya yayılan barış mesajı. Barışın taşıyıcısıysa zeytin ağaçları. Bölgenin önemli ekonomik gelir kaynağını oluşturan ve barışla anılan zeytin, Filistin’de maalesef artık bu anlamları taşımıyor. Zira İsrail güçleri Filistinlilere ait bahçeleri uzun süredir yok ediyor. Ancak İsrail sadece ağaçlara, zeytinlere değil, barışa ve umuda da darbe vuruyor.

BARIŞI HATIRLATMAYA ÇALIŞIYOR

Malezya'da yaşayan Filistinli fotoğraf sanatçısı Raed Bawayah da yaşananlara sessiz kalmayanlardan. O, Kuala Lumpur'da Yaşam Ağacı adıyla açtığı sergiyle; zeytin ağaçlarını ve barışı hatırlatmaya çalışıyor. Raed Bawayah'ın fotoğraflarında; Filistinliler'in hayatın her alanında verdiği mücadele var.

Filistinli fotoğraf sanatçısı Raed Bawayah, fotoğrafları ve sergi ile alakalı şu ifadeleri kullandı: “Bu sergide Filistin'de Quatanna'daki yaşamdan kesitler sunan fotoğraflara yer veriyorum. Özellikle Filistinliler'in ekonomik yaşamında önemli bir yeri olan zeytin ağaçları barışın da simgesi. Ancak İsrail tarafınca her yıl çok sayıda zeytin ağacı kesiliyor. Böylece Filistinli köylülerin yaşamlarına da kastediliyor. Bu sergiyle Filistin halkının ekonomik ve manevi açıdan ne türden acılar çektiğini Malezyalı sanatseverlerle paylaşmayı amaçlıyorum.”

HAYATLA ÖLÜM ARASINDA

Bawayah, bazen küçük bir kızın gözlerinde, bazen yaşlı bir kadının güçlü ama yorgun bakışlarında gördüğü Filistin'in bitmek bilmeyen esaretini, siyah beyaz karelere taşıdı. Monokrom lenslerle çektiği fotoğraflarda zeytin bahçelerinde çalışan Filistinlilerin sadece ekonomik sıkıntılarının değil, hayatla ölüm arasında yaşadıklarının da altını çizdi.

“BİZİM İÇİN SANAT POLİTİKADAN BAĞIMSIZ DEĞİL”

Filistin'in Malezya Büyükelçisi Dr. Enver El-Ağa ise sergi hakkındaki hissiyatını şu sözlerle ifade etti: “Sanat, farklı ortamlarda farklı anlamlar ifade edebilir. Ancak biz Filistinliler için sanat politikadan bağımsız değil. Çünkü Filistin toprakları hala İsrail’in işgali altında. Tabii, Filistin özelinde sanatın farklı bir yeri var. Yerli kültür içerisinde yeşermiş bir İslam sanatları bütününden bahsedebiliriz. Bu anlamda kendine özgü bir zenginliği kendinde barındırıyor. Bugün Kuala Lumpur’daki Filistinli bir sanatçının fotoğraf sergisindeyiz. Gerçekten bu fotoğraflar Filistin’deki gerçekliği yansıtıyor.”

ZEYTİN AĞAÇLARI DAİMA YAŞAYACAK

İsrail, Filistin’de barışın simgesi zeytin ağaçlarını kesmeye devam ediyor. Barış Filistin topraklarına bir türlü gelmiyor. Ancak Yaşam Ağacı sergisi ise barışın simgesi zeytin ağaçlarının asla yok olmayacağını bir kez daha vurguluyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?