Kudüs'te her üç gençten biri işsiz

Kudüs'te yaşayan Filistinli gençlerin yüzde 31'inin işsiz olduğu bildirildi

Kudüs'te her üç gençten biri işsiz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin'in başkenti Kudüs’te yaşayan Filistinli gençlerin yüzde 31'inin işsiz olduğu bildirildi. Filistin Ekonomik ve Politika Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanan "Filistin'de Yoksulluk Atlası" başlıklı raporda, Kudüs’te gençlerin yüzde 31'inin işsiz olduğu, ailelerin de geçen yıla göre yüzde 50 oranında yoksullaştığı belirtildi.

Filistinli işsiz gençlerin yarısının üniversite mezunu olduğu vurgulanan raporda, kentteki İsrailli gençler arasında ise bu oranın sadece yüzde 7,8 olduğu aktarıldı.

İki toplum arasındaki gelir dengesizliğine dikkat çekilen raporda, aradaki farkın bir an önce giderilmesi ve İsrail'in "Arap asıllı kişilerin devlet dairelerinde çalıştırılmama politikasından" vazgeçmesi istendi.

Öte yandan İsrail’de kişi başına düşen milli gelir 32 bin dolar iken bu oranın Filistinliler'de ise sadece 2 bin 92 dolar olduğu kaydedildi.

El-Aksa İntifadası'nda Kudüs’te ticaret yapan Filistinlilerin yüzde 40’ının işyerlerini kaybettiği, İsrail'in aynı kişilere bir daha açma izni vermediği belirtildi.

İSRAİL'İN YÜKSEK VERGİLERİ KEPENK İNDİRTİYOR

Kudüs Üniversitesi iktisat bölümü öğretim görevlilerinden Muhammed Kurş, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin İsrail ablukası altında olduğuna dikkati çekerek, "Şehrin giriş ve çıkışları İsrail güvenlik kuvvetlerinin elinde olduğu için Filistinli gençlerin çıkıp çalışmasına izin verilmiyor. Eğitimli ve okumuş gençler işsiz bırakılıyor" dedi.

Özel işyeri açan kişiler de İsrail’in yüksek vergi talebi yüzünden işyerlerini kapatmak zorunda kaldığı, bu nedenle Filistinlilerin her geçen gün daha da yoksullaştığını ifade eden Kurş, işsizlik ve hayat pahalılığının yanı sıra uygulanan politika ve ekonomik abluka nedeniyle Kudüs’teki hayat şartlarının son derece ağırlaştığını anlattı.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39