banner39

Kudüs'te Hristiyanlar Paskalya'yı kutluyor

Kudüs'te binlerce Hrsitiyanın katılımıyla Paskalya öncesi 'Kutsal Ateş' ayini düzenlendi. Binlerce mum aynı anda yanınca ortalığı yoğun bir koku kapladı

Dünya 20.04.2014, 09:31 20.04.2014, 09:31
Kudüs'te Hristiyanlar Paskalya'yı kutluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kudüs'teki Kamame Kilisesinde Hristiyan Ortodoks mezhebine üyesi binlerce kişi, Paskalya öncesinde geleneksel "Kutsal Ateş" ayinini düzenledi.

Hristiyanlık inancına göre İsa Peygamber'in çarmıha gerilip öldüğü ve daha sonra yeniden dirildiğine inandıkları gün anısına Ortodokslar her sene olduğu gibi yıl da Paskalya öncesinde Bizans Kralı Konstantin’in yaptırdığı Kamame (Holy Sepulchre) Kilisesi'ne akın etti.

İsrail polisi, geniş güvenlik önlemleri aldığı sokaklarda kiliseye girmek isteyenlere özel izin alma şartı getirdi. Kiliseye açılan  tüm eski şehir sokakları tek tek barikatlarla kapatıldı. İzdihamın yaşandığı eski şehrin sokaklarını dolduran çok sayıda kişi ise aşırı kalabalık nedeniyle kiliseye giremedi. Eski şehir içindeki Hristiyan mahallesinde yaşayanlardan da kiliseye girme şansı bulamayanlar oldu.

AYİN DÜN ÖĞLEDEN SONRA BAŞLADI

Öğleden sonra başlayan ayinde Kudüs Rum-Ortodoks Patriği III. Theophilos, kilisenin ortasındaki İsa Peygamber'in kabri olarak adlandırılan mermerden bölmeye girdi. Bu sırada kiliseyi sessizlik kaplarken, kabirden çıkarılan ve gökten geldiğine inanılan ateşle, ellerindeki mumları yakmayı bekleyen yüzlerce kişi, ateşin aleviyle mumlarını tutuşturmak için yarıştı. Ateş kilise içinde kısa sürede binlerce kişiye dağıldı.

Ateşin çıkmasıyla çalmaya başlayan kilise çanlarının sesiyle kalabalığın haykırışları içeride birbirine karıştı. Kutsal addedilen ateş, Ortodoksların yaşadığı Rusya, Yunanistan, Ermenistan, Bulgaristan, Romanya, Gürcistan, Beyaz Rusya, Sırbistan, Moldovya, Ürdün’e de taşınacak.

Kilisenin içinde mumlarını yakanlar ise uzun dualarının ardından mumlarını söndürerek saklanmak üzere yanlarında götürdü. 

Binlerce mumun aynı anda yakılması, kilise içinde ve dışında yoğun bir kokuya neden oldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?