'Kur'an'ın cep melodisi yapılması caiz değil'

Mısır Başmüftülüğü, ''Okunup manası üzerinde düşünülmesi ve ibadet edilmesi için indirilen Kur'an'ı Kerim'i melodi olarak kullanmak, onun kutsiyetiyle alay etmek anlamı taşır'' fetvası yverdi.

'Kur'an'ın cep melodisi yapılması caiz değil'

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Mısır Başmüftülüğü (Daru'l-İfta), Kur'an-ı Kerim tilavetinin ve ezan sesinin cep telefonlarında melodi olarak kullanılmasının uygun olmadığı yönünde fetva yayınladı.

Mısır Başmüftülüğü tarafından yayınlanan fetvada, ''Kur'an-ı Kerim, Allah'ın bizlere indirdiği en değerli mesajdır. Allah'ın kelamı diğer kelamlardan üstündür. Bize emredilen ona saygı göstermek ve sıradan şeylerden onu ayrı tutmaktır. Mushaf-ı şerife abdestsiz dokunulmadığı gibi başka kitapları onun üzerine koymak da caiz olmaz. Çünkü Kur'an yücedir, onun üstüne bir şey konulamaz. Bu nedenle Kur'an sesini cep telefonlarında melodi olarak kullanmak uygun değildir. Okunup manası üzerinde düşünülmesi ve ibadet edilmesi için indirilen Kur'an'ı Kerim'i melodi olarak kullanmak, onun kutsiyetiyle alay etmek anlamı taşır'' ifadesi yer aldı.

Cep telefonu melodisi olarak kullanılmasının sakıncaları arasında, telefonu açarken Kuran sesinin uygun olmayan bir yerde durdurulması gibi bir durumun da ortaya çıkabileceği vurgulandı.

Fetvada, ezan için de aynı durumun söz konusu olduğu, namaz vaktini bildirme amacıyla meşru kılınan ezanın da cep telefonlarında melodi olarak kullanılmasının uygun olmadığı kaydedildi.

Mısır Başmüftülüğü, ilk kez 2008 yılında cep telefonlarında zil sesi olarak Kur'an ayetleri veya ezanın kullanılmasının uygun olmadığı yönünde fetva vermişti.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2013, 14:52
banner53
YORUM EKLE

banner39