Kurban Bayramı'nda 1 Milyon insanın yüzü güldü

Dünyanın birçok bölgesinde Kurban çalışması yapan Cansuyu Yardımlaşma Derneği bu kurban bayramında 1 milyon yardıma muhtaç insana ulaşarak kurban eti dağıttı. 30 Bin kurban kesen dernek bütün kurbanları tek tek kayda aldı ve bağışçılara dağıtmaya başladı.

Kurban Bayramı'nda 1 Milyon insanın yüzü güldü

Arakan’dan Moro’ya Afrika’dan Uzakdoğu’ya, Balkanlar’dan Ortadoğu ülkelerine kadar savaş, işgal, doğal afet mağduru coğrafyalar başta olmak üzere farklı ülkelere giden Cansuyu Yardımlaşma Derneği ekipleri 1 Milyon insana ulaştı. 

Dernek bu yıl 30 Bin kurban keserek mazlum yüzleri güldürdü.

KURBAN KESİMİ VE DAĞITIMI KAYDA ALINDI

Cansuyu Derneği’nden yapılan açıklamada kurbanın İslam kardeşliğinin en sıcak uygulamalarından biri olduğu ve kardeşleri buluşturan bir misyona sahip olduğuna özellikle vurgu yapılarak bütün bölgelerde kurbanların sorunsuz bir şekilde kesildiği ifade edildi. 

Yaklaşık 1 Milyon kişiye ulaşan Cansuyu ekipleri, ayrıca gidilen bölgelerdeki mağdur ve yardıma muhtaç insanların durumlarını da ele alarak su kuyularından okullara kadar birçok alanda projeler hazırladı. Bölgedeki sivil toplum kuruluşları ve hükümet yetkilileri ile de çeşitli görüş alış verişlerinde bulunan Cansuyu ekipleri hemen bütün ülkelerde Türkiye Büyükelçiliklerini de ziyaret ederek fikir alış verişinde bulundu.  

MAZLUM AFRİKA CANSUYU İLE GÜLDÜ

Afrika’nın birçok bölgesinde kurban kesen ve en ücra köşelere kadar ulaşan Cansuyu ekipleri özellikle Kenya’daki Somali mülteci kampları, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde zulüm gören Müslümanlar, Çad, Kamerun, Cibuti, Burkina Faso, Nijer ve Somali gibi ülkelere ağırlık verdi.

Cansuyu, 7 yıldır olduğu gibi bu yıl da dünyanın en büyük mülteci kampı olan Kenya’daki Dadabad Mülteci Kampında mültecilere kurban eti dağıtımının yanı sıra gıda, gıda yardımında bulundu ve su kuyusu çalışması yaptı. Dernek, bu kamplarda barınan 30 bin kişiye kurban dağıttı. Orta Afrika Kampları ekibi ise kendilerine emanet edilen kurbanları keserek Orta Afrika’nın mazlumlarına ve yardıma muhtaç insanlara dağıttı.

GAZZE DE BAYRAM ETTİ

Cansuyu Derneği, bu yıl da Gazze’yi ihmal etmeyerek hayırseverlerin bağışladığı kurbanları Gazze’de kesti. Kuşatma altındaki şehirde binlerce insanın yüzünü güldüren Cansuyu Derneği satın aldığı kurbanları bayram süresince kesti, parçaladı ve yardıma muhtaç Gazzeliye dağıttı.

Dernek aynı zamanda Patani, Moro, Sri Lanka, Irak, Suriye, Çeçenistan gibi birçok sıkıntılı bölgede kurban kesim ve dağıtımları yaptı. Dernek, Lübnan’da bulunan Suriyeli Mülteciler için de kurban organizasyonu yaparak yüzleri güldürdü.

YETİM YÜREKLER NEŞELENDİ

Doğu Afrika’nın acılar içindeki ülkesi Somali’de Etiyopya sınırındaki Borama şehrinde kesilen kurbanlar 5.000 insanın yüzünü güldürdü. Cansuyu Somali ekibi muhtaçlara kurban eti emanetlerin ulaştırmanın yanı sıra yetimlerin bayramına da sevinç kattı. 

Öte yandan derneğin Cibuti ekibi kendilerine emanet edilen bütün kurbanları sorunsuz bir şekilde kesti. Derneğin çalışmalarını yakından takip eden ve her türlü yardımı yapan Cibuti’nin Dikhil Eyaletinin Valisi Muhammed Cheiko Hassan, Cansuyu’nun Cibuti için yaptığı yardımlardan çok memnun olduklarını söyledi. Nijer’de 20 farklı noktada yapılan kesimlerde 50.000 yardıma muhtaç insan faydalandı. Kurban etlerinin bir kısmı yemek olarak muhtaç halka sunuldu.

TÜRKİYE PATANİ’NİN VE UYGURLARIN YANINDA

Uzun yıllardır Tayland işgalinde bulunan kendi vatanlarında azınlık durumuna düşürülen Patani Müslümanlarının imdadına da Cansuyu yetişti.

Bayramda Patani’ye giden Cansuyu ekipleri 3 ilde 9 Bin civarında ihtiyaç sahibi yetimlere, öğrencilere ve köy halkına kurban dağıtımı yaptılar.

Patani, Yala ve Narathitwa şehirlerinde Müslümanlar Cansuyu ekiplerini coşkuyla karşıladılar.  Derneğin Patani ekibi ayrıca Tayland’da aylardır tutuklu bulunan Doğu Türkistan Müslümanlarını da ziyaret ederek yardımda bulundu.

TÜRK HAYIRSEVERLER SURİYE VE IRAK’TA KURBAN KESTİ

İç savaş mağduru binlerce hüzünlü aile, Kerkük’te Cansuyu yardımları ile bir nebze olsun bayram sevinci yaşadı. Musul’dan Selahaddin’den Felluce’den Telafer’den kaçarak Kerkük’te 42 medreseye ve Leylan Kampındaki 1500 çadırın yanı sıra eş-dost ve akrabalarına sığınan yaklaşık 63.000 ailenin olduğu tahmin ediliyor.

Kerkük - Sermedi mıntıkasında toplanan yaklaşık 1500 aileye Cansuyu Derneği’nin kestiği kurbanlar dağıtıldı.  Öte yandan Suriye ve Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin yanı sıra Lübnan’daki Suriyeli Mültecilere de Cansuyu tarafından kurban kesildi.

BURKİNA FASO’DA KARDEŞLİK BEREKETİ

Burkina Faso da Cansuyu ekipleri tarafından başkent Ouagadouugou’da kendilerine emanet edilen bütün kurbanlar kesilerek dağıtımları da gerçekleştirildi. Mazlum coğrafyalara kurban emanetlerini büyük bir itina ile yine gerçek muhtaçlara ulaştırdı. Çalışmalarını titizlikle yürüten Cansuyu ekipleri, yoksul ve mahzun coğrafyaya emanetleri taşırken kardeşliği ve ümmet olmanın bereketini bir kez daha göstermiş oldu.

KURBAN KESİM GÖRÜNTÜLERİ BAĞIŞÇILARA VERİLİYOR

Cansuyu ekibi her yıl olduğu gibi bu yıl da güven ve hassasiyeti ilk sıraya koydu. Kurbanların satın alınmasından etlerin teslim edilmesine kadar her adımda dikkatli davranılırken, kesim sırasında da her bir kurbanın vekâleti tek tek kesim yapan şahsa aktarıldı ve tüm işlem bağış sahibine iletilmek üzere kamera ile kayıt altına alındı. CD’lere aktarılacak olan kurban kesim ve dağıtım görüntüleri bağışçılara gönderilmeye başlandı. 

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 18:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35