Kürt Yönetimi, Halepçe'yi il olarak ilan etti

Irak'ın kuzeyinde yer alan 300 bin nüfuslu Halepçe'nin il olması için Bağdat yönetiminden beklenen adım gelmeyince Kürt yönetimi ilçeyi il olarak ilan etti

Kürt Yönetimi, Halepçe'yi il olarak ilan etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) merkezi Bağdat hükümetinin kararını beklemeden Süleymaniye’ye bağlı Halepçe ilçesini, il ilan etti.

Bölge Başkan Mesut Barzani’nin talimatı üzerine Başbakan Neçirvan Barzani, bugün Erbil'de Halepçe Kaymakamı Goran Ethem ve Belediye Hıdır Kerim ve bir grup siyasi parti temsilcisini kabul etti. Görüşmenin ardından Halepçe’nin il olmasını öngören tasarıyı imzalandı.

Halepçe Belediye Başkan Vekili Kwestan Ekrem, AA muhabirine yaptığı açıklamada ilçenin bugünden itibaren il statüsüne yükseldiğini söyledi.

Uzun bir zaman bu kararın merkezi Irak hükümetince alınmasını beklediklerini fakat siyasi çekişmelerden dolayı sürecin uzadığını anlatan Ekrem, “Bölgesel hükümetin, Halepçe’yi il yapması bizi son derece memnun etti. Halepçe Katliamı'nın 26’ıncı yıldönümüne böyle sevindirici bir haberle girmek bizi mutlu etti” dedi.

İl ilanı, Halepçe’de bayram havasında kutlandı. Halepçe halkı, caddelerde halaylar çekerek ilçelerinin il yapılmasının sevincini yaşadı.

Elinde IKBY bayrağını alan vatandaşlar, davul zurna ve yerel ezgiler eşliğinde halaylar çekti. Irak Ulusal Meclisi’nin onayı olmadan Halepçe’nin il yapılmasına Bağdat hükümetinin nasıl bir tepki vereceği merak ediliyor.

300 bin nüfusa sahip olduğu ifade edilen Halepçe’nin daha önce il yapılması kararı Irak merkezi hükümetin Bakanlar Kurulu'nda kabul edilmiş, ancak Meclis'te görüşülmesi yapılmamıştı.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2014, 14:43
banner53
YORUM EKLE

banner39