banner39

Kuveyt Emiri Sabah'a hakarete hapis cezası

Muhalif Matiri, twitter'da "Emir Sabah'a hakaret" içerdiği iddia edilen paylaşımlarından ötürü 5 yıl hapse mahkum edildi

Dünya 01.05.2013, 16:52 01.05.2013, 16:54
Kuveyt Emiri Sabah'a hakarete hapis cezası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuveyt'te ikamet eden Suudi Arabistan vatandaşı Abdulaziz el-Carallah el-Matiri, Kuveyt Emiri Sabah'a hakaret ettiği iddiasıyla 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kuveyt Ceza Mahkemesi, bugün yapılan duruşmanın ardından, Matiri'nin "twitter'da paylaştığı mesajlarının Emir Sabah'a hakaret içerdiği suçlamasıyla" 5 yıl hüküm giymesine, ardından da ülkeden sürülmesine karar verdi.

Duruşmaya katılan Kuveyt İnsan Hakları Kurumu Müdürü Muhammed el-Hamidi, Matiri'nin Kuveyt'te bulunduğu sırada sözü edilen twitter mesajlarını paylaştığını ve mahkemenin bu nedenle kendisi hakkında hapis cezası verdiğini söyledi.

Matiri'nin sosyal paylaşım sitelerindeki paylaşımları, Kuveyt güvenlik güçleri tarafından Emir Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah'a hakaret olarak kabul edilmişti.

Kuveyt Ceza Mahkemesi daha önce de Emir Sabah'a hakaretten pek çok muhalif milletvekiline benzer cezalar vermişti. Bunlar arasında 5 yıl hapis cezasına çarptırılan eski milletvekili Müsellem el-Berrak da yer alıyor.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?