banner15

Kuveyt Emiri Şeyh es-Sabah Rusya'da

Rusya Devlet Başkanı Putin ile es-Sabah'ın Soçi'deki görüşmelerinin ardından iki ülke arasında yatırım, ulaştırma ve askeri iş birliği gibi alanları kapsayan 6 belge imza altına alındı.

Kuveyt Emiri Şeyh es-Sabah Rusya'da

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah arasında yapılan görüşmede, iki ülke arasında yatırım, ulaştırma ve askeri iş birliği gibi alanlarda 6 belge imzalandı. 

Putin, temaslarda bulunmak üzere Soçi'ye gelen Kuveyt Emiri es-Sabah ile görüştü. 

Görüşmenin basına açık tutulan kısmında konuşan Vladimir Putin, Ortadoğu'nun zor bir dönemden geçtiğini belirterek, "Sizinle ikili ilişkilerimizin yanı sıra bölgedeki durumu değerlendirme fırsatı elde etmekten memnunuz" dedi. 

Kuveyt Emiri es-Sabah ise Mısır'ın Sina Yarımadası'nda düşen Rus yolcu uçağında hayatını kaybedenler için Putin'e taziye dileklerini iletti. 

KUVEYT, RUSYA'DAKİ ORTAK YATIRIMLARINI ARTIRACAK

Görüşmenin ardından, Rusya Doğrudan Yatırım Fonu ve Kuveyt Yatırım Ajansı arasında Rusya'daki ortak yatırımları artırma anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre Kuveyt, Rusya'daki ortak yatırımını 1 milyar dolara çıkartacak.

Rus enerji şirketi Gazprom ve Kuveyt Petrol Kuruluşu arasındaki mutabakat zaptı ile Kuveyt Savunma Bakanlığı ve Rus "Rosobonoexport" şirketi arasında da iyi niyet anlaşması imzalandı. Rusya ve Kuveyt, diplomatik ve hizmet pasaportu sahipleri için karşılıklı vizesiz geçiş konusunda da anlaşma sağladı.

İki ülkenin ulaştırma ve kültür bakanlıkları arasında da iyi niyet anlaşması imzalandı.

"SURİYE KONUSUNDA ORTAK TUTUMA SAHİBİZ"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova ve Kuveyt'in, Suriye krizinin siyasi diyalog yoluyla çözülmesi konusunda hemfikir olduğunu söyledi. 

Lavrov, Putin ve es-Sabah arasındaki görüşmenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Görüşmede uluslararası gündemdeki konulara büyük önem verdik. Bu konularda benzer veya yakın görüşe sahip olduğumuzu gördük. Suriye konusunda ortak tutuma sahibiz" dedi. 

Kuveyt Dışişleri Bakanı Sabah Halid es-Sabah da Rusya ile tüm alanlardaki iş birliğini geliştirme niyetinde olduklarını belirterek, Rusya'yı Ortadoğu'da ve Suriye krizinin çözümü konusunda önemli bir ortak olarak gördüklerini ifade etti.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2015, 18:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35