banner15

Kuzey Irak'ta 658 köy PKK'nın kontrolünde

Kuzey Irak'ta çoğunluğu bölgenin en yoksul şehri olan Duhok'ta olmak üzere 658 köyde PKK hakimiyeti var...

Kuzey Irak'ta 658 köy PKK'nın kontrolünde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY)’de çoğunluğu Duhok’a bağlı 658 köyün, PKK’nın kontrolünde bulunduğun belirtiliyor. PKK’nın 25 yılı aşkın süredir bölgede kampları da var. PKK bu bölgeleri “Medya Savunma Alanları” olarak adlandırılıyor.

Rûdaw’ın araştırmasına göre bölgenin PKK kontrolündeki alanlarının büyük kısmı Duhok vilayetinde. Duhok bölgesinde çoğunluğu Amedi ilçesine bağlı 361 köy PKK kontrolünde. 2 bin 716 metrekare yüzölçümüyle Duhok’un en büyük ilçesi olan Amedi’nin yüzde 70’inin kontrolü PKK’da. İlçe yöneticileri; Dereluk, Şiladıze, Çemaniki, Kanimasi ve Sersıng bölgelerinde bulunan 242 köyün bu kapsamda olduğunu söyledi.

PKK’nın bu bölgelerde kontrol noktaları var. Bölgedeki köylüler, PKK kontrol noktalarında çoğu kez “gümrük vergisi” alındığını söylüyor.

Köylüler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) bombardıman düzenlediği zamanlarda, şehirlere göç etmek zorunda kalıyor. Dönüşlerinde ise vergi nedeniyle köylülerle PKK arasında da sorunlar yaşanıyor.

Zaho, Amedi’den sonra PKK’nin hakimiyetinin en fazla olduğu ikinci ilçe. Bin 378 kilometrekare yüzölçümüne sahip Zaho’nun yüzde 30’u, örgütün kontrolünde bulunuyor. Bu da ilçenin 100 köyüne tekabül ediyor. Zaho Kaymakamı Botan Tahsin, “Bölge halkı üzerinde büyük bir etkileri var. Birçok bölgede köylülerin imarına izin vermiyorlar” dedi.

PKK, Behdinan bölgesinde Zap, Oremar, Gare ve Haftanin’de okul, hastane ve mezarlıklar inşa etmiş.

2 bin 829 kilometrekare yüzölçümüne sahip Duhok’un Akre ilçesinin ise 17 köyü PKK’nın kontrolünde. Dinarte Nahiye Müdürü Mehran Nerweyi, “Nahiyemiz sınırlarında 86 köy bulunuyor. PKK bazen bu köylerin yakınlarına geliyor. 17 köy ise tamamen onların elinde” dedi.

Duhok Kaymakamı Cevher Aziz, Mengeşke nahiyesine bağlı iki köyün PKK’nın elinde olduğunu ve son iki ayda Türk savaş uçaklarının bu köyleri iki kez bombaladığını söyledi.

ERBİL’İN 240 KÖYÜ PKK’DA

Başkent Erbil’in ise 240 köyü PKK kontrolünde bulunuyor. Soran ilçesinin Sidekan bölgesinde 67 köy PKK’nın denetiminde. Köylerin büyük çoğunluğu Doğu, Güney ve Kuzey Kürdistan üçgeninde yer alıyor. Çoman’da 13, Mergesor’da 160, Kandil bölgesinde ise 49 köy örgütün hakimiyeti altında yer alıyor. PKK’nın merkezi olarak bilinen Kandil, tarım ve hayvancılık için verimli şartlara sahip.

Bunun dışında Kodo, Gırmendil, Bareskan, Kunere, Gerwezin bölgeleri de PKK’nın denetiminde. 10 bin kişinin yaşadığı Mahmur Kampı’nda da PKK’nın etkili olduğu biliniyor.

PKK VE ŞENGAL

PKK en son Şengal ilçesinde IŞİD savaşıyla beraber yeni birkaç silahlı güç oluşturdu. Edinilen bilgiye göre, örgüt bugüne kadar Şengal bölgesinden 8 köy ile Şengal Dağı’nnın batısında kontrolü ele aldı. Ayrıca, kent merkezinde de bazı karargahları bulunuyor. Geçtiğimiz yıl Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ) adı altında bir birlik oluşturan PKK, aynı dönemde Şengal Ezidi Meclisi ismiyle bir yapılanmaya gitmişti.

Bunun yanında Şengal Dağı’nda PKK’nin silahlı kanadı HPG’nin de çok sayıda silahlı mensubu da faaliyet halinde.

KDP RAHATSIZ

PKK’nın IKBY’de varlık gösterdiği alanların büyük bölümü Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) nüfuz sahibi olduğu yerler.

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Ajansı (Parastın) Danışmanı Mesrur Barzani, daha önce Al – Monitor’e verdiği röportajda PKK’nın Kandil’i boşaltması gerektiğini belirtmişti.

PKK’nın bu bölgede “misafir” olduğunu söyleyen Barzani, “Nasıl peşmerge Kobani’ye destek için gidip döndüyse, onlar da dönmeli” diye konuşmuştu.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir askeri yetkili, “PKK'lıların Behdinan bölgesindeki varlığının Şengal’le doğrudan ilişkisi var. Çünkü Behdinan’da olmasalardı Şengal’de kalamazlardı” dedi.

Yetkili, bundan birinci derecede KDP’nin zarar gördüğünü ve bu bölgelere hizmet götüremediğini söyledi.

Planlama Bakanlığı’nın verilerine göre Duhok, Kürdistan Bölgesi’nin en yoksul vilayeti. Yoksulluğun sebebinin PKK olduğunu söyleyen yetkili, “O köylerdeki halkın başka gelir kaynağı yok. PKK’nın orada varlık göstermesinden dolayı şehirlere göç ettiler. Bu da Duhok’taki yoksulluğun yüzde 15’e yükselmesine neden oldu” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2016, 11:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48