Kuzey Kore, Güney'le bağları tamamen kopardı

Kuzey Kore, ortak sanayi bölgesindeki 53 bin çalışanını geri çekiyor

Kuzey Kore, Güney'le bağları tamamen kopardı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuzey Kore yönetimi, Güney Kore ile ortak işletilen sanayi bölgesi Kaesong'daki 53 bin çalışanını geri çekiyor. 

Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı KCNA'ya konuşan hükümet yetkilisi Kim Yang Gon, geçici süre kapatma kararı aldıkları Kaesong bölgesindeki 53 bin çalışanı geri çekeceklerini açıkladı.

Kuzey'deki sanayi bölgesinin tamamen kapatılıp kapatılmayacağına daha sonra karar verileceği bildirilirken, geçen haftadan bu yana 300 Güney Koreli işçinin bu bölgeden ayrıldığı kaydedildi.

Kuzey Kore geçen salı, kapalı durumdaki nükleer reaktörünü yeniden açma kararı almasının ardından, Güney Kore ile ortak işletilen Kaesong sanayi bölgesine Güney Koreli işçilerin girişini durdurmuştu.

Kuzey Kore'nin, 12 Şubat'ta tüm uyarılara rağmen üçüncü nükleer denemesini yapması tüm dünyanın tepkisini çekmiş ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 7 Mart'ta Pyongyang yönetimine uygulanacak yeni yaptırım paketini kabul etmişti.

ABD'ye karşı "önleyici nükleer saldırı" düzenleme hakkını kullanacağını açıklayan Kuzey Kore, 11 Mart'ta Güney Kore ile ABD'nin ortak askeri tatbikata başlaması üzerine Kore Savaşı'nı sona erdirmek için 1953'te imzalanan ateşkes anlaşmasını iptal ettiğini belirtmişti.

Kuzey Kore'nin ABD ve Güney Kore'ye tehditlerini sürdürmesi üzerine ABD, 19 Mart'ta B-2 hayalet uçaklarını bölgeye göndermiş, Kuzey Kore ise 27 Mart'ta Güney ile askeri kırmızı hattını kesmişti.

Kuzey Kore, 31 Mart'ta da Güney ile "savaş durumuna" girdiğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39