banner39

Kuzey Kore'den, Güney'e büyük hoşgörü

Güney Korelilerin, Kuzey Kore'deki ortak sanayi bölgesine giriş çıkışının sürdüğü açıklandı

Dünya 21.11.2013, 18:23 10.07.2018, 16:14
Kuzey Kore'den, Güney'e büyük hoşgörü

Güney Kore ile ilişkileri giderek gerginleşen Kuzey Kore'nin, kendi topraklarındaki ortak sanayi bölgesinde çalışan Güney Korelilerin sınırdan geçişlerine halen izin verdiği açıklandı.

Kuzey-Güney Kore arasındaki askeri iletişimin dün kesilmesinin ardından Pyongyang hükümetinin, Güney Korelilerin Kuzey'deki Kaesong müşterek sanayi bölgesinde çalışmaya devam etmesine engel çıkarmadığı bildirildi. Güney Kore Birleşme Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bugün Kaesong'a giden 160 kişiyle birlikte bölgede yaklaşık 1000 Güney Kore vatandaşı bulunduğu kaydedildi.

Dün Kuzey Kore resmi haber ajansına konuşan Kuzey Koreli bir yetkili, Kuzey-Güney arasındaki askeri iletişimi kestiklerini, her an savaşa gidilebileceğini, dolayısıyla Güney'le askeri iletişime gerek olmadığını söylemişti.

Güney Kore ise söz konusu hattın, ortak sanayi bölgesi olan Kaesong'da çalışan Güney Koreli işçilerle iletişim kurma açısından büyük öneme sahip olduğunu ifade etmişti.

Daha önce de Guam ve Hawai'yi vurmakla tehdit eden Kuzey Kore, ABD'nin Asya-Pasifik'teki tüm askeri üslerine saldırı pozisyonuna geçmeye hazır olduğunu duyurmuş, Güney Kore ile acil durumlar için kullanılan kırmızı hattı kesmişti.

Kuzey ile Güney arasındaki tansiyon, Kuzey Kore'nin 12 Şubat'ta yaptığı nükleer denemeden sonra iyice yükselmişti.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?