banner39

Lavrov'dan Putin'in sağlık durumu hakkında açıklama

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Putin'in hasta olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Dünya 30.05.2022, 17:34
Lavrov'dan Putin'in sağlık durumu hakkında açıklama

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sağlık sorunları yaşadığı konusundaki iddiaları yalanladı. 

Putin'in özel hayatı ve sağlık durumu hakkındaki bilgilerin tabu görüldüğü Rusya'da Fransız kanalı TF1'in sorusunu yanıtlayan Lavrov, Devlet Başkanı'nın hasta olduğuna dair "hiçbir emare" bulunmadığını söyledi.

Yazılı açıklamada bulunan Lavrov, "Bu kişide (Putin) herhangi bir sağlık sorunu ya da hastalık işareti gören bir kişinin aklının başında olduğuna inanmıyorum" dedi. 

Putin'in gündelik olarak kamuoyunun önüne çıktığını söyleyen Lavrov, Rus liderin gelecek ekimde 70 yaşına basacağını ifade etti

"Her gün durumun ne olduğunu net bir şekilde görme fırsatı olmasına rağmen bu tür söylentileri yayanları vicdanları ile baş başa bırakıyorum" diyen Rus Dışişleri Bakanı, Putin'in ekranlarda görülebileceğini, konuşmalarının okunup dinlenebileceğini sözlerine ekledi.

Eski İngiliz MI6 ajanı Christopher Steele, Sky News kanalına yaptığı açıklamada "Putin'in ciddi bir hastalığının olduğunu" söylemişti.

2006-2009 yılları arasında MI6 dış istihbarat servisinin Rusya operasyonlarını yürüten Christopher Steele, "Ne hastalığı olduğunu ya da çaresiz bir hastalık mı değil mi bilmiyorum. Bu sorunun bilinmeyen tarafı" demişti.

20 yılı aşkın süredir başkanlık görevini yürüten Vladimir Putin, 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgal etme kararı almış binlerce kişinin öldüğü savaş, Avrupa'da II. Dünya Savaşı'ndan bu yana görülmüş en büyük göçmen krizinin yaşanmasına neden olmuştu. 

İşgalin ardından başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere batılı ülkeler bugüne kadarki en ağır mali yaptırımları uygulamaya başlamıştı.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?