Libya'da iki bakanlıkta yeniden işbaşı

Milislerin kuşatmasının sonlandırılmasının ardından Libya'da Dışişleri ve Adalet Bakanlığı çalışmalarına yeniden başladı

Libya'da iki bakanlıkta yeniden işbaşı

Libya Dışişleri ve Adalet Bakanlığı, milis güçlerin kuşatmaları sebebiyle yaşanan 2 haftalık bir kesintinin ardından çalışmalarına yeniden başladı.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, milis güçlerin bakanlıkların etrafını terk etmesi üzerine, çalışanlar sabah saatlerinde işlerine başlayabildi.  "Siyasetten Men" kanununun yürürlüğe girmesi talebiyle Dışişleri, İçişleri, Maliye ve Adalet bakanlıkları ve Milli Genel Kongre binası silahlı gruplarca kuşatılmıştı.

Siyasetten men kanunu, 42 yıl ülkeyi yöneten ve 17 Şubat 2011'deki halk ayaklanmasıyla devrilen Muammer Kaddafi rejimi döneminde üst düzey görevde bulunanların yeni dönemde politika yapmalarını engelliyor. Söz konusu kanun, "muhalefetin tasfiye edileceğini" öne sürerek yasaya karşı çıkan Mahmud Cibril başkanlığındaki Milli Güçler İttifakı'na rağmen, ablukanın başlamasından bir hafta sonra kabul edilmişti.

MGK'dan yapılan açıklamada, kanunun bir ay içerisinde yürürlüğe gireceği ve 10 yıl geçerli olacağı ifade edilmişti.
    
Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2013, 08:57
banner53
YORUM EKLE

banner39