banner39

Libya'daki çatışmalarda 16 Tobruk hükümeti askeri öldü

Tobruk Hükümeti güçleri ile "Ensar'uş Şeria" ve" Devrimci Tugaylar" arasında çıkan çatışmada 16 asker öldü, 50 asker yaralandı

Dünya 21.04.2015, 09:01 21.04.2015, 09:01
Libya'daki çatışmalarda 16 Tobruk hükümeti askeri öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'nın doğusundaki Bingazi kentinde "Ensar'uş Şeria" ve" Devrimci Tugaylar" ile Tobruk kentindeki Temsilciler Meclisi hükümetine bağlı ordu güçleri arasında çıkan çatışmada 16 asker öldü, 50 asker yaralandı.

AA muhabirinin Bingazi Hastanesi yetkililerinden aldığı bilgiye göre, hastaneye, Temsilciler Meclisi hükümetine bağlı askerler ile onlara destek veren gençlere ait 16 ceset ile 50 yaralı getirildi. 

Yaralıların çoğunun durumunun ağır olduğu ve ölü sayısının artabileceği belirtilirken, "Ensar'uş Şeria" ve" Devrimci Tugayları"nın kayıplarına ilişkin bilgi verilmedi.

Tobruk hükümetine bağlı uçakların Bingazi'deki El-Leysi Mahallesi ile diğer bölgelerde Devrim Tugayları ve Ensar'uş Şeria örgütünün bulunduğu yerlere yoğun hava saldırısı düzenlediğini aktaran görgü tanıkları da yerleşim bölgelerine çok sayıda roket düşmesi sonucu yaralananlar olduğunu ve evlerde hasar oluştuğunu dile getirdi.

Öte yandan, Tobruk hükümetine bağlı ordunun Facebook sayfasından yapılan yazılı açıklamada, "El-Leysi bölgesinin Ensar'uş Şeria örgütünden kurtarılması için savaş uçaklarının da desteği ile operasyon başlatıldı" ifadesi kullanıldı.

Libya'da, 17 Şubat 2011'de gerçekleşen devrimin ardından istikrar bir türlü sağlanamamış, Mayıs 2014'te ise emekli General Halife Hafter'in Zintan merkezli milis gruplarla başlattığı darbe girişimi, Trablus ve Misrata'daki devrimci gruplarla ortak hareket eden Trablus'taki merkezi yönetim tarafından engellenmişti. Olayların ardından biri Tobruk'ta (Temsilciler Meclisi) diğeri Trablus'ta (Milli Genel Kongre) olmak üzere iki meclis faaliyete geçmişti.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?