banner39

Libyalı milislere iki hafta süre verildi

Kaddafi’yi deviren Libyalılar şimdi de silahlı milisler ile mücadele ediyor. Trabluslular, kentte bulunan ve farklı bölgelere kontrol noktaları kuran silahlı milislerin evlerine dönmesini istiyor

Dünya 07.12.2011, 10:12 07.12.2011, 11:32
Libyalı milislere iki hafta süre verildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kaddafi sonrası güvenliği tehdit eden en büyük unsurun, iç savaşta kullanılan silahları teslim etmeyen milisler olduğu belirtiliyor.

Trablus'taki yerel yetkililerle görüşen Başbakan Abdürrahim El Kib, milis güçlerin silahları teslim edip evlerine dönmesini sağlamanın yollarını arıyor.

Başkentte düzenin sağlanmasını isteyen halk da milislere tepkili. Trablus'ta yolları kapatan protestocular, ülkenin başka yerlerinden başkente gelen milislerin evlerine geri dönmeleri için gösteri yaptı.

Başkent sakinlerinin bugün de Şehitler Meydanı'nda toplanarak Trablus'un silahlardan arınması için gösteri yapması bekleniyor.

Libya geçici hükümeti, iç savaş süresince ülkeye dağılan silahların teslim edilmesi için Aralık sonuna kadar süre verdi, ancak silahlar teslim edilmezse nasıl bir yol izleyeceği ise henüz net değil.

Muammer Kaddafi'nin öldürülmesi ve iç savaşın bitmesinin ardından iki ay geçmesine rağmen Libya geçici hükümeti ülkede düzeni ve huzuru tam olarak sağlayabilmiş değil.  Otoriteyi dinlemeyen ve sahte polis kuvveti oluşturarak başkent Trablus'un çeşitli yerlerinde kontrol noktaları kuran milis güçler, düzenin sağlanmasının önünde engel teşkil ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?