banner39

Liderlerin gündemi Ukrayna krizi

İngiltere Başbakanı Cameron ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ukrayna krizini görüştü.

Dünya 06.06.2014, 01:30 06.06.2014, 01:30
Liderlerin gündemi Ukrayna krizi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı  David Cameron ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Paris'te bir araya geldi. Başkent Paris'teki Charles De Gaulle Havalimanı'nda görüşen Cameron ve Putin, Ukrayna meselesini ele aldı.

Görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan Cameron, Putin'e, eğer Rusya yardım ederse Ukrayna'da tansiyonun düşürecek diplomatik bir çözüm bulunacağını net bir şekilde ifade ettiğini söyledi.

Cameron, Ukrayna'nın içinde bulunduğu durumu kabul edilmez olarak değerlendirerek, "Rusya'nın Ukrayna'nın yeni seçilen Devlet Başkanı Petro Poroşenko'yu tanımasına, onunla diyalog kurmasına, Ukrayna'da silahların susmasına ve tansiyonun düşmesine ihtiyacımız var" ifadesini kullandı.

Görüşmenin ardından açıklamada bulunmayan Putin, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Elysee Sarayı'nda verdiği akşam yemeğine katıldı.

Cameron ve G7 ülkelerinin liderleri bugün Normandiya çıkarmasının 70'nci yılı etkinliklerinde yer alacak.

HOLLANDE-PUTİN GÖRÜŞMESİ

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığı Sarayında düzenlenen akşam yemeğinde bir araya gelen liderler, basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi. Hollande ve Putin'in, Fransa ve Rusya arasındaki savunma iş birliğini ve Ukrayna krizini ele aldığı belirtildi.

Hollande ve Putin, görüşmenin ardından bir açıklamada bulunmadı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, dün ABD Başkanı Barack Obama ile de akşam yemeğinde bir araya gelmişti.

KERRY VE LAVROV GÖRÜŞTÜ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya geldi.

Kerry ve Lavrov, görüşmeden önce kısa bir basın açıklaması yaptı. Kerry, Lavrov'la Ukrayna meselesini konuşuyor olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, Rus mevkidaşının da kendisiyle aynı duyguları paylaştığına emin olduğunu dile getirdi.

 Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun, ülkesinde her kesime ulaşmaya çalıştığına dikkati çeken Kerry, Poroşenko'nun tüm Ukrayna'nın devlet başkanı olmak istediğinin altını çizdi.

Kerry, bu durumun başta Rusya ve ABD olmak üzere, Ukrayna'da barış ve refah isteyen herkes için bir şans olduğunu belirterek, Rusya ile Ukrayna'da ortak bir yol bulabileceklerine inandığını söyledi. Bu süreçte zorluklarla da karşılaştıklarını vurgulayan Kerry, durumu anlayışla karşıladıklarını ve o nedenle bir araya geldiklerini aktardı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise Kerry'nin açıklamalarına aynen katıldığına değinerek, Ukrayna'nın, başkaları tarafından kullanılan bir piyon değil, özellikle içinde yaşayanlar için güvenli, herkesin birbirine saygı duyduğu, eşit konumda bulunduğu, barış ve sükunet içerisinde yaşamaya izin veren bir köprü olmasını istediklerini söyledi. Rusya ve Amerika'nın ortak gündeminin sadece Ukrayna'dan ibaret olmadığına işaret eden Lavrov, sadece Ukrayna'da değil, Irak, Libya ve Suriye gibi ülkelerde de barışın tesis edildiğini görmeyi istediklerini ve bu konuları da görüşmede masaya yatıracaklarını kaydetti.

Basına kapalı yapılan görüşme sonrasında ise ikili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

 

 

 

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?