Lübnan sınırındaki çatışmalarda 40 ölü

Suriye’de muhalifler, Lübnan sınırında Yebrud kasabasının kontrolü için çıkan çatışmalarda 40'a yakın Hizbullah savaşçısını öldürdüklerini iddia etti.

Lübnan sınırındaki çatışmalarda 40 ölü

 Suriye ordu birlikleri yaklaşık bir aydır Kalemun bölgesinin Yebrud kasabasını ele geçirmek için saldırılar düzenliyor. Suriye ordusu iki gün önce Yebrud’un Rima ve Sahl mıntıkalarında ilerlediğini söylemişti. Starjeik önem sahip Kasabanın kontrolünü ele geçirmek sitene suriye ordusuna Hizbulla güçlerinin de destek evrdiği bildiri,liyor.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, Suriye birliklerinin Yebrud’un merkezindeki Salihiye mıntıkasını vurduğunu söyledi. Muhalifler, rejim birliklerinin muhaliflere yardımı engellemek için Şam'ın kırsalıyla Yebrud'u bağlayan yolu Filita köyü yakınlarında kesmeye çalıştıklarını ve burada şiddetli çatışmaların yaşandığını açıkladı.

Ülke genelinde ordunun muhalif ve sivillere yinelik salrıları devam ediyor. Suriye Devrim Genel Konseyi, Suriye uçaklarının  Şam'ın Hazze ve Neşebiye bölgelerine yönelik saldırısında 5 kişinin öldüğünü söyledi.

Halep’in Sukkeri Mahallesi’ne yönelik hava saldırısında birisi çocuk dört kişi öldü. Halep’in kırsalındaki Müseylemiye beldesine yönelik saldırıda da bir anne ve üç çocuğu öldü.

 Hama’nın kırsalındaki Mavrek bölgesinde de çatışmalar 7 Mart Cuma günü yeniden başladı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi çatışmalarda Suriye ordusundan ölenlerin olduğunu açıkladı.

Suriye resmi haber ajansı SANA, Suriye ordusunun Humus’un kırsalında Türkmenlerin ağırlıkta olduğu Zara bölgesinde ilerlediğini ve 23 muhalif silahlının teslim olduğunu söyledi.

İdlib’in Han Şeyho bölgesinde muhaliflerin Suriye ordusuna ait bir kontrol noktasını bombalaması sonucu ölenler ve yaralananlar oldu.

Dera’nın kırsalında ise Savami ve Karez bölgelerinde Özgür Suriye Ordusu ile Suriye birlikleri arasında çatışmalar meydana geldi.

Bir askeri kaynak Suriye ordusunun Dera’nın Zater bölgesinde 14 muhalifi öldürdüğünü söyledi.Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2014, 12:09
banner53
YORUM EKLE

banner39