banner39

Lübnan'da seçim kanunu gösterisi

Lübnanlılar seçim kanununda değişiklik yapılması için gösteri düzenledi

Dünya 21.11.2013, 18:23 10.07.2018, 16:14
Lübnan'da seçim kanunu gösterisi

Seçmen yaşının düşürülmesi ve seçim kanununda değişiklik yapılmasını isteyen kalabalık bir grup, Lübnan meclis binası önünde gösteri düzenledi.

Seçim kanununda değişiklik isteyenler platformu tarafından düzenlenen siyasi parti ve sivil toplum kuruşları temsilcilerinin katıldığı gösteri, es-Sanai parkı önünden başladı güvenlik güçlerinin kontrolünde meclis binası önünde son buldu.

Göstericiler, sonuçları önceden belli olan seçimleri kınadı ''Lübnan'da mezhebe dayalı seçimlere son'' sloganları attı.

Platformun sözcüsü Neda Ebu Darğam, seçmen yaşının 21'den 18'e düşürülmesi, engellilerin oy verme işleminin kolaylaştırılması, bağımsız ve daimi bir seçim idaresinin kurulması, ikamet edilen yerde oy kullanılmasının sağlanması, Lübnan'ın tek bir seçim bölgesi olması ve her dini grubun kendi temsilcisini seçmesi yerine coğrafi bölgelere göre seçimlerin yapılmasını öngören yeni bir seçim kanununun çıkarılmasını istediklerini belirtti.

Bütün Lübnanlıları platformun faaliyetlerine katılmaya çağıran Darğam, yeni seçim kanunu kabul edilinceye dek her yolu kullanarak siyasilere baskı uygulayacaklarını kaydetti.

2000 yılında kurulan platform, sivillerin kurduğu dernek, hareket ve aktivistlerden oluşuyor. Platform, dini grup ve mezheplerin parlamentoda kendi temsilcisini seçtiği mevcut seçim kanununun değiştirilmesini ve toplumun her kesiminin temsil edildiği yeni bir seçim kanunu çıkarılmasını istiyor.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?