Lübnan'daki Suriyeliler acil yardım bekliyor

Lübnan'ın Akkar kentinde Suriyeli sığınmacıların kaldığı çadırlar, yağmurun ardından çamur deryasına dönüştü. Sığınmacıların acil yardıma ihtiyacı var

Lübnan'daki Suriyeliler acil yardım bekliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan'da zor koşullar altında hayatta kalmaya çalışan Suriyeli sığınmacıların çilesi, kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte daha da ağırlaştı. Lübnan'ın kuzey kesimindeki Akkar kentinde yaşayan Suriyeli sığınmacıların kaldığı çadır kamp, yağmurun ardından çamur deryasına dönüştü. 

Suriyeli sığınmacılar için Akkar sahili ile Tel Abbas ilçesi arasındaki karayolu boyunca, çoğunluğu BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından kurulan çadırlar yağan yağmura dayanamadı.

AA muhabirine konuşan Suriyeli sığınmacılar, iskan edildikleri bölgedeki hayat şartlarının katlanılmaz hale geldiğini belirterek yerel merciler ve uluslararası topluma acil yardım çağrısında bulundu. 

Suriyeli sığınmacılardan Ebu Eymen, sadece yarım saat yağan yağmurun büyük bir insani felakete yol açtığını, çadır içine giren yağmur suyunun sahip oldukları eşyaları kullanılamaz hale getirdiğini kaydetti. İman el-Haddad adlı Suriyeli de kamptakilerin birbirlerine yardım ederek ihtiyaçlarını gidermeye çalıştığını belirterek, hava şartları daha da kötüleşmeden sığınmacılar için acil yardım yapılması gerektiğini söyledi.  

BMMYK verilerine göre Suriye krizinin başladığı 2011 yılından bu yana Lübnan'a gelen sığınmacıların sayısı 739 bine yükseldi.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39