Lübnanlı 9 rehine Beyrut'a ulaştı

Suriye'nin Azez bölgesinde kaçırılan ve serbest bırakıldıktan sonra dün Türkiye'ye getirilen 9 Lübnanlı, Beyrut Uluslararası Havaalanı'na geldi

Lübnanlı 9 rehine Beyrut'a ulaştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'dan dönerken Suriyeli muhalifler tarafından rehin alan 9 Lübnanlı, Türk pilotların serbest bırakılmasıyla eş zamanlı olarak serbest bırakıldı. Lübnanlı rehinelerin Beyrut'a ulaştığı öğrenildi.

Suriye'nin Azez bölgesinde kaçırılan 9 Lübnanlıyı taşıyan Katar'a ait özel uçak Beyrut Uluslararası Havaalanı'na indi. Azez'de kaçırılan ve dün serbest bırakılarak Türkiye'ye teslim edilen 9 Lübnanlı, Lübnan Emniyet Müdürü Abbas İbrahim eşliğinde Beyrut'a geldi. Havaalanında Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil, Dışişleri Bakanı Adnan Mansur ve bazı milletvekilleri de serbest bırakılan Lübnanlıları karşılamak için hazır bulundu.

Lübnanlıların yakınları, akrabalarını karşılamak için Beyrut Havaalanı önünde toplandı. Kalabalık ellerinde Lübnan bayrakları ile üzerinde Abbas İbrahim'e verdiği çabadan dolayı teşekkür ettiklerini belirten pankartlar taşıdı.

İran'a ziyarete giden 11 Lübnanlı geçen yıl mayıs ayında ülkelerine dönerken Suriye'nin Azez kenti yakınlarında kaçırılmıştı. Bu kişilerden ikisi daha sonra Türkiye'nin arabuluculuğuyla serbest bırakılmıştı. 9 Lübnan vatandaşını elinde tutan ve adını "Kuzey Fırtınası Tugayı" olarak açıklayan grup, alıkonulan Lübnanlıların teslim edilmesi için Suriye hapishanelerinde tutuklu 371 kadının serbest bırakılmasını şart koşmuştu.

9 Ağustos'ta İstanbul-Beyrut seferini yapan THY personelini havalimanından otele götüren servis aracını durduran silahlı kişiler, pilot Akpınar ile yardımcısı Ağca'yı kaçırmıştı. Eylemin sorumluluğunu üstlenen "İmam Rıza'nın Ziyaretçileri" adlı grup adına yapılan açıklamada, Türk pilotların, Suriye'de rehin tutulan 9 Lübnanlı karşılığında serbest bırakılacağı belirtilmişti.

Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil, dün yaptığı açıklamada Suriye'nin Azez bölgesinde kaçırılan 9 Lübnan vatandaşının serbest bırakıldığını, Lübnan'da kaçırılan Türk pilotların da serbest bırakılmasının yakın olduğunu söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2013, 09:32
banner53
YORUM EKLE

banner39