Macaristan ve Almanya'da göçmen treni bilmecesi

Macaristan'dan Almanya ve Viyana'ya gönderilecek yüzlerce göçmen trene binmek için uzun kuyruklar oluşturdu, buna rağmen Almanya, göçmenlerin sığınma hakkıyla Macaristan'a kayıt olmaları şartını dile getirerek, göçmenler için özel bir trenin hazırlandığını kabul etmedi

Dünya 31.08.2015, 13:04 31.08.2015, 14:02
Macaristan ve Almanya'da göçmen treni bilmecesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Macaristan'ın Başkenti Budapeşte'de bulunan göçmenler için, Viyana ve Almanya'nın sınır geçişine izin verildiği iddia edildi. Söz konusu duyumlar üzerine tren istasyonunda bulunan göçmenler trene binmek için bilet kuyruğunda yüzlerce kişilik kuyruk meydana getirdi.

Macaristan Devlet televizyon kanalı M1, bu sabah geçerli belgeleri olanların bilet alarak Münih'e gitmek üzere trene binmelerine izin verildiğini bildirdi.

Almanya hükümeti bu sabah yaptığı açıklamada böyle bir " özel tren"in olduğu iddialarını reddetti. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in sözcüsü Steffen Seibert sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Avrupa Hukuku gereği Almanya'ya gelmeden önce Macaristan'da kayıt altına alınmaları gerektiğini vurguladı.

Budapeşte Belediyesi, Sırbistan üzerinden Macaristan'a girdikten sonra mülteci kamplarına ulaşmaya çalışan mülteciler için Budapeşte'nin aralarında Keleti istasyonundan bulunduğu üç büyük istasyonda belirlenen yerlere geçiş bölgeleri kurmuştu. Tren istasyonunun transit avlusu kamp alanına döndü.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?