banner39

Madaya'daki açlık BMGK gündeminde

BM Güvenlik Konseyi'nde, Madaya ve diğer Suriye kentlerinde yaşanan açlık nedeniyle toplantı gerçekleştirildi.

Dünya 16.01.2016, 00:47 16.01.2016, 00:47
Madaya'daki açlık BMGK gündeminde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM İnsani İşler ve Acil Durumlar Koordinatör Yardımcısı Kyung-Wha Kang, BM Güvenlik Konseyi'nin insanların yaşam hakkını koruma sorumluluğu olduğunu belirterek, "Gözlerinizin önünde daha fazla insanın ölmesine izin veremezsiniz" dedi.

Kang, BM Güvenlik Konseyi'nde, Madaya ve diğer Suriye kentlerinde yaşanan açlık nedeniyle gerçekleştirilen toplantıda yaptığı açıklamada, Suriye'de abluka ve aç bırakmanın rutin ve sistematik biçimde silah olarak kullanıldığını söyledi.

"İnsanların temel ihtiyaçlarına ulaşmasını engellemek vicdansızlıktır, yasa dışıdır ve bu kabul edilemez" diyen Kang, bunun hiçbir meşru sebebinin olamayacağını belirterek kuşatmaların sona erdirilmesini istedi.

Madaya'da birçok kişinin açlık ve hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini vurgulayan Kang, önlem alınmaması halinde birçoklarının daha yaşamını yitirebileceği uyarısı yaptı.

Kang, bölgedeki sağlık görevlilerinin Madaya'da şu ana kadar 390 hastayı muayene ettiğini, 9'unun aileleriyle tahliye edildiğini, en az 19'unun daha acil olarak tahliye edilmesi gerektiğini ve BM'nin bunu sağlamak için görüşmeleri sürdürdüğünü anlattı.

BM yardım görevlilerinin abluka altındaki bölgelere ulaşmada yaşadığı güçlüğü de dile getiren Kang, Suriye rejiminin BM'nin taleplerine cevap vermediğini belirterek, "2015 yılı boyunca 113 yardım konvoyu geçişi talebimizin 80'ine cevap bile verilmedi" dedi.

Bürokratik prosedürlerin azaltılmasını ve basitleştirilmesini isteyen Kang, "Gıda, su ve ilaç savaşta pazarlık için kullanılacak araçlar değildir. İnsanların temel yaşam ihtiyaçlarına ulaşması ve hayat hakkını korumak, BM Güvenlik Konseyi'nin sorumluluğunda. Gözlerinizin önünde daha fazla insanın ölmesine izin veremezsiniz" dedi.

"RUSYA SADECE TERÖRİSTLERİ HEDEF ALSIN"

Toplantıda konuşan Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, sivillere yönelik saldırıların sürmesine tepki göstererek, Suriye rejiminden varil bombalı saldırılara son vermesini Rusya'dan da sadece BM Güvenlik Konseyi tarafından terörist kabul edilen grupları bombalamasını istedi.

İngiltere temsilcisi de Madaya'da görülenlerin bir uyarı olduğunu belirterek önlem alınmaması halinde benzer görüntülerin diğer Suriye kasabalarında da yaşanabileceğini söyledi.

Rusya temsilcisi ise Deyr ez-Zor'a havadan insani yardım attıklarını öne sürdü.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?