Makedonlar, Osmanlı camisini yok ediyor | FOTO

Makedonya'da bulunan Dobraşın Köyü'nün Osmanlı eseri 300 yıllık tarihi camisinin temelinde kazılar yapılarak, bir kısmına beton döküldü, bir bölümüne ise ağaç dikildi

Makedonlar, Osmanlı camisini yok ediyor | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Makedonya’da Hristiyan gruplar tarafından Dobraşın Köyü Camii'ne düzenli olarak zarar veriliyor. Doğu Makedonya’nın Vasilova bölgesindeki Osmanlı eseri Dobraşın Köyü Camii kazılarak, bazı kısımlarına beton dökülüp, bazı kısımlarına da ağaç dikildi. Caminin tam inşa tarihi belli olmamakla birlikte 18'nci yüzyıl başları olarak tahmin ediliyor. Çekilen fotoğraflarda temelin kazılarak dikilen fidanlar ve dökülen betonlar net bir şekilde görülürken, tedbir alınmaması halinde 300 yıllık tarihi eserin yok olacağı belirtiliyor.

Dobraşın Köyü’nde 197 hane bulunuyor. Nüfusun yüzde 55’i Makedonlardan, yüzde 45’i ise Müslümanlardan oluşuyor. Müslüman nüfusun beş hanesini Türkler, geri kalanını ise Romanlar oluşturuyor.

Cami 10 yıl evvel Müslümanlar tarafından restore edilmek istenince, Makedonlar engel olmuştu. O dönem çıkan olaylarda bazı Müslümanlar da darbedilmişti. Bunun üzerine köydeki Müslümanlar, köyün dışında bir kulübe yaparak onu mescit olarak kullanmaya başladı.

Köy halkı, caminin restorasyonu için Türkiye ve diğer Müslüman ülkelerin girişimde bulunmasını istiyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 13:45
banner53
YORUM EKLE

banner39