banner39

banner35

Malezya Başbakanı ile BM Genel Sekreteri, Myanmar'ı ve Filistin'i görüştü

Malezya Başbakanı Muhyiddin Yasin ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres arasındaki telefon konuşmasında Myanmar'da askeri darbe sonrası yaşanan çatışmalar ve Filistin'de İsrail'in sivillere yönelik saldırıları ele alındı.

Dünya 28.05.2021, 08:20
Malezya Başbakanı ile BM Genel Sekreteri, Myanmar'ı ve Filistin'i görüştü

Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada, Muhyiddin'in dün Guterres ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtilerek, "Görüşmede her iki lider, şimdiye kadar olumlu bir gelişmenin kat edilemediği Myanmar'daki güvenlik durumuna ilişkin üzüntü ve endişelerini ifade etmiştir." bilgisi paylaşıldı.

Görüşmede Muhyiddin'in 24 Nisan'da Endonezya'nın başkenti Cakarta'da Myanmar için düzenlenen Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) görüşmesine atıf yaparak bu toplantıda alınan kararlar ışığında ASEAN'ın Myanmar'daki krizin çözümüne katkı sağlayabileceğini belirttiği kaydedildi.

Muhyiddin'in Guterres'e, ASEAN görüşmesinde karar alındığı üzere Myanmar için en kısa zamanda özel temsilci atanacağını ilettiği de açıklamada ifade edildi.

Filistin'e dair ise Muhyiddin ve Guterres'in, Filistin'deki insani dramın bir an önce son bulması konusunda fikir birliğinde olduğu ve İsrail ordusunun Filistinli sivillere yönelik saldırılarını kınadığı bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, "Başbakan Muhyiddin, Filistin'de İsrail işgalinin bir an önce sonlanması ve sınırları 1967 öncesine dayanan, başkentinin Kudüs olduğu bağımsız Filistin devletinin kurulması konusunda Malezya'nın duruşunun değişmeyeceğini görüşmede vurgulamıştır." ifadesi kullanıldı.

AA

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?