banner39

Malezya'daki işgalcilere 'teslim olun' çağrısı

Filipinler Cumhurbaşkanı Benigno Aquino, Sabah adasındaki Lahad Datu köyünü işgal edenlere teslim olun çağrısı yaptı

Dünya 21.11.2013, 18:23 10.07.2018, 16:14
Malezya'daki işgalcilere 'teslim olun' çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filipinler Cumhurbaşkanı Benigno Aquino, Malezya'nın Sabah eyaletindeki bir köyü işgal eden Müslüman Filipinlilere teslim olmaları çağrısında bulundu.

Filipinler'in Sulu eyaletindeki Müslüman bir aşirete çağrıda bulunan Aquino, daha fazla kan dökülmesini önlemek için koşulsuz olarak teslim olmalarını istedi.

Sulu takımadalarının eski sultanı olduğunu iddia eden Sultan 3. Cemalül Kiram'ın emriyle harekete geçen Müslüman Filipinliler, Borneo adasının kuzeyinde bulunan Sabah adasındaki Lahad Datu köyünü "Sulu Sultanlığı"na ait olduğu gerekçesiyle 3 hafta önce işgal etmişlerdi.

Kiram'ın erkek kardeşi Agbimüddin Kiram'ın komutasındaki yaklaşık 200 kişilik grupla, işgale son vermek isteyen Malezya güvenlik güçleri arasında dün meydana gelen çatışmada 2 Malezyalı polis komandosuyla 12 Filipinli hayatını kaybetmişti. Bazı kaynaklar ölü sayısı 14 olarak açıklamıştı.

Müslüman bir devlet olan Sulu Sultanlığı, 1457 ile 1917 yılları arasında varlığını sürdürmüştü.

Hiç bir ülkenin devlet olarak tanımadığı Sulu takımadalarının statüsü konusunda Malezya ve Filipinler arasında anlaşmaya varılamamıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?