Mali'de darbe

Mali'de ayaklanan askerler iktidarı ele geçirdiklerini belirterek anayasayı askıya aldı.

Mali'de darbe

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Batı Afrika'nın Müslüman ülkesi Mali'de askerler yönetime el koydu. Anayasayı askıya aldıklarını belirten askerler, sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Ordudan ayrılan bir grup asker, dün işgal ettikleri devlet radyo ve televizyon kurumundan yaptıkları açıklamada, Bamako'daki "yetersiz rejime son verdiklerini, tüm kurumların lağvedildiğini ve anayasayı askıya aldıklarını" belirtti.

Askerlerin sözcüsü, Devlet Başkanı Amadou Toumani Toure rejiminin "ülkenin kuzeyindeki krizi yönetmekteki yetersizliği üzerine" harekete geçtiklerini kaydetti.

Başkan Toure ya da yakın çevresinden gelişmeye ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

Darbeci askerlerin lideri Amadou Sanogo, yine televizyondan yaptığı açıklamada, bugünden itibaren sokağa çıkma yasağı ilan ettiklerini belirtti.

Çarşamba günü başlatılan isyan sırasında devlet başkanlığı sarayında hükümete bağlı birliklerle isyancı askerler arasında çatışma çıkmıştı.

Adının açıklanmasını istemeyen askerlerden biri, ''Tuareg isyancılarının ve aşırı dinci grupların saldırılar düzenlediği ülkenin kuzeyindeki durumdan bıktıklarını'' söylemişti.

ABD, çatışma haberleri üzerine Mali'deki gerginliğe diyalogla son verilmesi çağrısında bulundu. Açıklamada ayrıca Mali'deki ABD vatandaşlarının evlerinden çıkmamaları istendi.

Ordudan ayrılan birlikler, hükümeti etnik Tuareg isyancıları ve silahlı gruplarla mücadele için kendilerine yeterli silah sağlamamakla suçluyor ve bu nedenle ayaklandıklarını söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2012, 12:02
banner53
YORUM EKLE

banner39