Mali'deki miliyetçiler iş başında: 21 ölü

Mali'deki seküler ve milliyetçi örgüt MNLA, Kanla İmza Atanlar Tugayı örgütüyle çatışmaya girdi, 21 kişi hayatını kaybetti

Mali'deki miliyetçiler iş başında: 21 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mali'de Azavad Ulusal Kurtuluş Hareketi (MNLA) ve Kanla İmza Atanlar Tugayı örgütü (KİT) arasında meydana gelen çatışmalarda 21 kişinin hayatını kaybettiği, 4 kişinin ise yaralandığı bildirildi.

MNLA'dan yapılan yazılı açıklamada, Mali'nin kuzeyindeki Ayn Arab bölgesinde MNLA ve KİT arasında meydana gelen çatışmalarda, KİT lideri Ebu'l Hak Yunus ile beraber 17 kişinin öldürüldüğü, MNLA'dan ise 4 kişinin hayatını kaybettiği, 4 kişinin ise yaralandığı belirtildi.

Şubat ayı içerisinde Kuzey Mali'de bağımsız veya özerk bir devlet kurmak isteyen Azavad Ulusal Kurtuluş Hareketi milliyetçi ve laik çizgisi sebebiyle Fransızlarla beklenen yakınlaşmayı sağlamış, hareketin liderlerinden Ag Hamama, ''MNLA, silahlı grupları bölgeden çıkarmak için Fransa ve Afrika güçlerinin yanında savaşacak'' diye konuşmuştu.

Merkezi Cezayir'in güneyinde bulunan KİT ise MNLA'ya karşı Tevhid ve Cihad ve Ensaruddin Hareketi'ne destek vermek amacıyla Mali'nin kuzeyine giriş yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39