banner15

Mali'deki otelde rehine kalmadı

Mali'de silahlı gruplar tarafından baskın düzenlenen oteldeki operasyonda bütün rehineler kurtarıldı. Fransız ve Amerikan askerlerinin de katıldığı operasyonda saldırganlar da dahil olmak üzere 27 kişi hayatını kaybetti. Oteldeki 7 Türk vatandaşı da sağ olarak kurtuldu

Mali'deki otelde rehine kalmadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mali'nin başkenti Bamako'da Radisson Otel silahlı bir grup tarafından basıldı. Saldırıda en az 27 kişi hayatını kaybetti. Rehin alınanlar arasında 7'si de Türk Hava Yolları personeli olmak üzere 7 Türk vatandaşı bulunuyordu. Saldırıyı El Kaide ile bağlantılı El Murabitun grubu üstlendi. Onlarca müşterinin kaldığı otele düzenlenen baskın, ABD, Fransa ve Mali ordusu tarafından düzenlenen operasyonla rehinelerin tamamı kurtarıldı.

SALDIRIYI EL MURABİTUN ÜSTLENDİ

Öte yandan otel baskınını El-Kaide bağlantılı El Murabitun adlı grup üstlendi. Mali'de Ağustos ayındaki benzer bir saldırıyı da aynı örgüt gerçekleştirmişti. 

BM BARIŞ GÜCÜ: 27 ÖLÜ

Mali'deki BM Barış Gücü tarafından yapılan açıklamada ise otelde aramaların devam ettiği, şu ana kadar 27 kişinin öldüğü belirtildi.

7 TÜRK REHİNE DE KURTARILDI

Baskını sırasında otelde THY'nin 7 çalışanı da bulunuyordu. THY çalışanlarının 6'sı ilk etapta kurtarıldı. Eylemin tamamen bastırılmasından sonra ise son personel de sağ bir şekilde kurtuldu.

YABANCILARIN KALDIĞI OTEL

Bugün öğle saatlerinde Mali'de yerel yetkililer, başkent Bamako'nun Hamdallaye Mahallesi'nde çok sayıda yabancı uyruklu kişinin konakladığı ve Radisson Otel'de silahlı bir grubun 140'ı konuk, 30'u personelden oluşan 170 kişiyi rehin aldıklarını açıkladı. Daha sonra 80'e yakın rehine serbest bırakıldı. Ancak daha sonra gelen bilgilerde, içeride 90 değil 138 rehine kaldığı belirtildi.

THY PERSONELİNDEN 6'SI SERBEST

Güvenlik yetkilileri, güvenlik güçlerinin rehineleri kurtarmak amacıyla Radisson Otel'e operasyon başlattı, 80'e yakın rehine serbest bırakıldı. Serbest bırakılanlar arasında 6 THY personeli de bulunuyordu. Kurtarılanlardan kabin memuru Lütfiye Deniz Kıvrak "Biz asker ve polis operasyonuyla kurtarıldık" dedi. Otelde rehin kalan THY personelinden 6'sının uçuş amacıyla bu ülkede bulunduğu ve diğer Türk personelin Mali'de görevli olduğu belirtildi.

DAVUTOĞLU: İLETİŞİMİMİZ VAR

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mali' deki otel baskınıyla ilgili; “Rehin alınan 7 vatandaşımızdan 5 ‘i kurtarıldı.. Rehin alınan iki vatandaşımızla iletişimimiz var” dedi.

AFP: 125 MÜŞTERİ, 13 ÇALIŞAN REHİN

AFP'nin abonelerine geçtiği haberlere göre, Mali'deki otelde hala 125 müşteri ve 13 personel rehin olarak tutuluyor.

FRANSA 50 SUBAY GÖNDERDİ

Fransa terörle mücadele konusunda uzman 50 seçkin subayı, otelin bulunduğu Bamako kentine gönderme kararı aldı. Fransız jandarma sözcüsü, "Yola çıkmaları an meselesi" dedi.

ABD 25 KİŞİLİK ÖZEL BİRLİK GÖNDERDİ

Rehine operasyonlarına ABD'de de müdahil oldu. ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, otel baskını operasyonu için Bomako'ya 25 kişilik özel bir tim gönderdiğini duyurdu.

"DİPLOMATİK ARAÇLARLA GELDİLER"

Birleşmiş Milletler'in Mali'deki misyonunun sözcüsü Olivier Saldago, diplomatik araçlarla gelen saldırganların yerel saatle 07.00 sularında ellerindeki Kalaşnikoflarla oteli bastığını söyledi.

7 ÇİNLİ TURİSTE DE BULUNUYOR

Diplomatik kaynaklar, rehineler arasında 7 Çinlinin olduğunu belirtti.

Görgü tanıkları, bir kaç kişinin çalıntı olduğu öne sürülen ve diplomatik plaka taşıyan bir araçla otele geldiğini ileri sürdü.

DEVLET BAŞKANI ÇAD'DAYDI

Bu arada Mali Devlet Başkanı İbrahim Bubakar Keita'nın rehine krizi nedeniyle Çad ziyaretini yarıda kestiği belirtildi.

MART VE AĞUSTOS AYINDA DA BENZER BİR SALDIRILAR OLMUŞTU

Mali'de 7 Mart 2015 tarihinde Bamako’da yapılan bir saldırı sonucu biri Fransız biri Belçikalı olmak üzere beş kişi hayatını kaybetmişti.

Ağustos ayında da Sevare kasabasındaki bir oteldeki 24 saatlik kuşatma ve rehin alma krizinde dört asker ve beş BM çalışanı hayatını kaybederken, dört saldırgan öldürülmüştü.

Saldırıyı, El Kaide bağlantılı El Murabitun örgütü üstlenmişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 18:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35