banner39

Mali'nin yeni başkan adayı

Mali'de Adema partisi, devlet başkanı adayını açıkladı 46 yaşındaki Dembele önceki başbakan İbrahim Boubacar Keita ve eski finans bakanı Soumaila Cisse ile yarışacak.

Dünya 21.11.2013, 18:23 10.07.2018, 16:14
Mali'nin yeni başkan adayı

Mali'nin en büyük siyasi partisi Demokrasi için İttifak Partisi (Adema), temmuzda yapılacak devlet başkanlığı seçimi için Dramane Dembele'yi aday gösterdi. Parti yetkilileri, Dembele'nin ortak kararla seçildiğini söyledi.

Maden mühendisi olan 46 yaşındaki Dembele'nin önceki başbakan İbrahim Boubacar Keita ve eski finans bakanı Soumaila Cisse ile yarışacağı bildirildi.

Uzmanlar, Dembele'nin, siyaset alanında çok fazla tecrübe sahibi olmamasına rağmen partisi sayesinde seçimlerden zaferle çıkabileceğini tahmin ediyor.

Adema'nın yönetim kurulunda görev yapan Dembele, aynı zamanda geçici Devlet Başkanı Dioncounda Traore'ye yakınlığıyla biliniyor.

Fransa, 3 ay önce askeri müdahale başlattığı Mali'de var olan siyasi belirsizliğe son vermek ve demokrasiye geçiş sürecini hızlandırmak için devlet başkanının da seçileceği genel seçimlerin temmuz sonunda yapılmasını istemişti.

Mali'nin kuzeyini kontrolleri altına alan silahlı grupların geçen yıl Kona kentini ele geçirmesi ve başkente doğru ilerleme tehdidinde bulunması üzerine Fransa, 11 Ocak 2013'te bu ülkeye askeri operasyon düzenlemişti.

BMMYK verilerine göre, krizin başından bu yana 170 binden fazla kişi komşu ülkelere kaçtı, 260 bini aşkın kişi de ülkede evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?