banner39

Merkel'den dörtlü zirve açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 7 Eylül'de Rusya, Almanya, Fransa ve Türkiye liderleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek olan Suriye konulu zirve hakkında konuştu. Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacakları görüşmede İstanbul'da yapılacak zirveyi ele alacaklarını belirtti

Dünya 17.08.2018, 19:58 17.08.2018, 20:17
Merkel'den dörtlü zirve açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yarın  Almanya'ya yapacağı ziyaret hakkında açıklamalarda bulunan Merkel, Rusya, Almanya, Fransa ve Türkiye liderleri arasında 7 Eylül'de İstanbul'da yapılması planlanan zirvenin Putin'le yapacakları görüşmede gündeme geleceğini ifade etti.

Merkel, Türkiye’de düzenlenecek Suriye zirvesi öncesinde Moskova ile görüşmenin ve sürekli diyalog halinde bulunmanın çok önemli olduğunu vurguladı.

Merkel, "Rusya-Türkiye-Almanya-Fransa formatındaki bir görüşme, anlamlı olabilir. Bunun için iyi hazırlık yapılmalı ve bundan dolayı da net bir tarih yok. Danışmanların bu doğrultuda bir ön görüşme yapması ve zirvenin anlamı olup olmayacağını tespit etmesi üzerinde çalışıyoruz" diye konuştu.

Merkel, Suriye’nin İdlib kırsalındaki "çok gergin" duruma işaret ederek, Erdoğan ile telefonda bu konuyu da görüştüğünü ve Rusya’nın da yardımıyla Suriye rejiminin askeri varlığının azaltılması için çalışılacağını ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü