banner15

Merkel: Erdoğan'ın talebi değerlendirilecek

Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ZDF programcısı hakkında yaptığı suç duyurusu talebinin değerlendirileceğini açıkladı

Merkel: Erdoğan'ın talebi değerlendirilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alman komedyen Jan Böhmermann'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret içeren şiiriyle ilgili Almanya Başbakanı Angela Merkel'den açıklama geldi. Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talebinin Almanya tarafından değerlendirildiğini söyledi.​

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alman devlet televizyonu ZDF'de yayınlanan "Neo MagazinRoyale" adlı mizah programında kendisi hakkında içinde küfürlü ifadeler geçen bir şiir okuyan Böhmermann hakkında bizzat suç duyurusunda bulunmuştu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talebinin Almanya tarafından değerlendirildiğini söyledi. Merkel açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"Türk hükümetinden konuyla ilgili bir nota aldık. Bu, aralarında Başbakanlığın da bulunduğu ilgili bakanlıklarda görüşülüyor. Bunu büyük bir itinayla yapıyoruz. Bu incelemeyi gelecek günlerde tamamlayacağımızı da söylemiştik. Anayasamızda bazı temel değerler yer almaktadır. 5. madde de bununla ilgilidir. Bu, düşünce, bilim ve tabii ki sanat alanında düşünce özgürlüğünü kapsamaktadır. Ve bu temel değerler, sığınmacı krizi de dahil siyasi sorunlarla ilgili görüşmelerimizden bağımsız olarak geçerlidir."

BİLİNÇLİ BİR TAHKİR

Merkel, bir süredir Alman basınında, Türkiye ile yakın işbirliğinden dolayı demokratik değerlerden ödün vermekle eleştiriyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisine yönelik hakaret içeren şiir nedeniyle Böhmermann'dan şikayetçi olmuş, bu konuda şikayet dilekçesi Mainz Savcılığına iletilmişti.

Daha önce de Türkiye'nin, Almanya Dışişleri Bakanlığı'na konuyla ilgili nota verdiği açıklanmış ve Jan Böhmermann hakkında Alman Ceza Kanunu'nun 103. ve 185. maddeleri uyarınca inceleme başlatılması talebinde bulunulduğu belirtilmişti.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, bu konuda birkaç gün içinde karar vereceklerini ifade etmiş ve Şansölye Merkel'in, program beğenilsin beğenilmesin bunun "bilinçli bir tahkir" olduğunu ifade ettiğini bildirmişti. Merkel, söz konusu değerlendirmenin önümüzdeki günlerde tamamlanacağını sözlerine ekledi.

"TÜRKİYE, SURİYE SAVAŞINDA BÜYÜK YÜK TAŞIYOR"

Almanya Başbakanı Angela Merkel konuşmasında, sığınmacı sorununun çözümüne de değindi. Çözümün hem Türkiye'nin, hem de AB'nin çıkarına olduğunu belirterek Türkiye'nin Suriye'deki iç savaş sebebiyle büyük bir yük taşıdığını söyledi.

Başbakan Merkel, Başbakanlıkta Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, "Bu soruna siyasi çözüm bulunmasının hem Türkiye, hem de AB, böylelikle Almanya'nın da çıkarına olduğunu düşünüyorum. Sığınmacı hareketinin yasallaştırılması ve yük paylaşımı sağlanması önemli. Türkiye, Suriye'deki iç savaşla ilgili olarak büyük bir yük taşıyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2016, 18:01
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48