Minsk Grubu Eşbaşkanları Karabağ için Bakü'de

Rus Eşbaşkan Popov, "Aliyev, Sarkisyan'la görüşmeye olumlu bakıyor" dedi

Minsk Grubu Eşbaşkanları Karabağ için Bakü'de

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk grubu eşbaşkanları, Yukarı Karabağ sorununun çözüm süreci kapsamında görüşmelerde bulunmak üzere Azerbaycan'a geldi.

Minsk Grubu eşbaşkanları ABD temsilcisi Ian C. Kelly, Rus temsilcisi İgor Popov, Fransız temsilcisi Jacques Faure ve AGİT Başkanının Özel Temsilcisi Andrzej Kasprzyk, Azerbaycan temasları kapsamında Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov'la bir araya geldi.

Temaslarını basın mensuplarına değerlendiren Rus eşbaşkan Popov, Cumhurbaşkanı Aliyev'le çok verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini, Aliyev'in Ermeni mevkidaşı ile görüşmeye olumlu baktığını söyledi.

Yıl sonuna kadar Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ı görüştürmeyi planladıklarını ifade eden Popov, Bakü temaslarının ardından Erivan'a gideceklerini, konuyu Sarkisyan'la da görüşeceklerini belirtti.

Ermenistan'da yapacakları görüşmelerin ardından resmi bildiri yayımlayacaklarını söyleyen Popov, cumhurbaşkanlarının görüşmesinde konuşulacak konular üzerinde de çalıştıklarını kaydetti.

  -AGİT Minsk Grubu- 

   Minsk Grubu, Ermenistan-Azerbaycan anlaşmazlığı ve Yukarı Karabağ sorununun barışçıl yollarla çözülmesini teşvik ve taraflar arasında aracılık etmek amacıyla 1992'de kuruldu. 

   Eşbaşkanlığını Rusya, Fransa ve ABD'nin yürüttüğü AGİT Minsk Grubu, 20 yıl boyunca birçok girişimde bulunmasına rağmen Yukarı Karabağ sorununun çözümüne yönelik somut neticeler elde edemedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39