Mısır askerine Sina'da ağır saldırı; bilanço büyüyor

Sina'da askeri kontrol noktalarına düzenlenen çok sayıda saldırıda onlarca Mısır askerinin öldüğü kesinleşti. Bazı kaynaklar bu sayısı 60'a kadar çıkarıyor

Mısır askerine Sina'da ağır saldırı; bilanço büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'ın Sina bölgesinde beş kontrol noktrasına düzenlenen saldırılarda onlarca askerin öldüğü, çok sayıda askerin ise yaralandığı açıklandı. AP Ajansı ise ölü sayısını 50, yaralı sayısını ise 55 olarak verdi. Ayrıca saldırganların bazı askerleri rehin aldığı da iddia ediliyor.

Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Muhammed Semir yaptığı yazılı açıklamada, "Sina Yarımadası'nda yaklaşık 70 saldırgan tarafından eş zamanlı olarak 5 kontrol noktasına saldırı düzenlendi. Saldırıya karşılık vermesi sonucu 22 saldırgan öldü" ifadelerini kullandı.

Semir, ölü ve yaralı asker sayısıyla ilgili bilgi ordu kaynaklarından alınan bilgiye göre, Sina Yarımadası'nda en az 70 silahlı kişi tarafından kontrol noktalarına eş zamanlı düzenlenen saldırılarda ilk belirlemelere göre 20 asker öldü.

Öte yandan IŞİD'in Mısır kolu Sina Vilayeti saldırıları üstlendi. Örgüte ait olduğu belirtilen internet sitesinden yapılan açıklamada, "Örgüt, Mısır ordusuna ait 15 askeri noktaya eş zamanlı saldırı düzenlemiştir" denildi.

Saldırılarda ağır silahlar, roket ve havan toplarının kullanıldığının belirtildiği açıklamada, birçok askeri noktada kontrolün sağlandığı ve orduya ait cephaneye el konulduğu öne sürüldü. Açıklamada ölen askerlerin sayısı 64 olarak verildi.

Yine aynı bölgede geçtiğimiz Ocak ayında IŞİD uzantısı Ensar'ül Beytil Makdis'in düzenlediği saldırılarda en az 44 asker hayatını kaybetmişti.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 16:37
banner53
YORUM EKLE

banner39