banner39

Mısır cuntası İhvan'ın partisini kapattı

Mısır'da Yüksek İdari Mahkeme, İhvan'ın partisi olarak bilinen Hürriyet ve Adalet Partisi'nin kapatılmasına hükmetti.

Dünya 09.08.2014, 14:48 09.08.2014, 16:29
Mısır cuntası İhvan'ın partisini kapattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da Yüksek İdari Mahkeme, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi'nin kapatılmasına hükmetti.

Mısır'ın Al-youm7 gazetesinin haberine göre, Ferid Nezih Tenagu başkanlığındaki Yüksek İdari Mahkeme, Hürriyet ve Adalet Partisi'nin kapatılmasına ve sahip olduğu tüm mal varlığını devlete iade etmesine karar verdi. Mahkemeden yapılan açıklamada, kararın Enver el-Cabiri'nin başkanlık ettiği Siyasi Partiler Komisyonunun talebi üzerine açılan davanın duruşmasında alındığı belirtildi.

Hürriyet ve Adalet Partisi, 6 Haziran 2011'de Mısır'ın seçilen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi başkanlığında, İhvan'ın siyasi kanadı olarak kurulmuştu. Parti, 2012 Başkanlık seçimlerinde yüzde 52 oy alarak iktidara gelmişti.

Öte yandan, Hürriyet ve Adalet Partisi'nin Avukatı Mahmud Ebu'l-Ayneyn yaptığı açıklamada, "Bu karar siyasi bir karardır, hukuki değildir. Biz şu andan itibaren aynı mahkemede verilen kararın iptali için dava hazırlıklarımıza başlamış bulunuyoruz." diye konuştu.

HAP'ın cumhurbaşkanı adayı Muhammed Mursi Haziran 2012'de yüzde 52 oy alarak iktidara gelmişti. Mısır tarihinin ilk seçilmiş hükümeti olan HAP Kabinesi 3 Temmuz 2013'te gerçekleştirilen askeri darbe ile yönetimden uzaklaştırılmıştı.

Darbenin ardından oluşturulan yönetim, geçen Aralık ayında Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nı (İhvan) "terör örgütü" ilan etmişti. Mahkemeler de darbenin ardından yargılanan darbe karşıtı yüzlerce kişiye idam dahil çeşitli cezalar vermişti.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?