banner39

Mısır ile Ürdün arasında 9 anlaşma

Mısır Başbakanı Biblavi, Ürdün ile ekonomi ve kültür alanlarında 9 anlaşma imzaladıklarını belirterek, Ürdün'ün Mısırlı işçilere bazı kolaylıklar sağlayacağını bildirdi.

Dünya 11.02.2014, 18:53 11.02.2014, 18:53
Mısır ile Ürdün arasında 9 anlaşma

Mısır Başbakanı Hazım el-Biblavi, Ürdün ile ekonomi ve kültür alanlarında 9 anlaşma imzaladıklarını belirterek, Ürdün'ün Mısırlı işçilere bazı kolaylıklar sağlayacağını bildirdi.

24. Mısır-Ürdün Yüksek Ortak Komitesi'nin ardından Biblavi ile Ürdün Başbakanı Abdullah en-Nasur ortak basın toplantısı düzenledi.

Biblavi, Ürdün'le ekonomik ve kültürel işbirliğinin pekiştirilmesi amacıyla 9 anlaşma imzalandığını belirterek, Ürdün'ün Mısırlı işçilerin ihtiyaçlarına duyarlılıkla yaklaştığını ve resmi evraklarını tamamlamamış olsalar bile işçilere güvence verileceği müjdesini verdi.

Komite'nin toplantısının ardından, Bakanlar Kurulu tarafından, Kurul Sözcüsü Hani Salah imzasıyla yayınlanan yazılı açıklamada, iki ülke arasındaki ticaret hacminin yaklaşık 1 milyar dolara, Ürdün'ün Mısır'da çeşitli alanlarda yaptığı yatırımın ise Aralık 2013'te yarım milyar dolara ulaştığı kaydedildi.

2013 yılının ilk yarısında Mısır'ın Ürdün'e yaptığı ihracatın 501 milyon dolar, ithalatın ise 63 milyon dolar olduğu belirtildi.

Bunun yanı sıra Koordinasyon ve Takip Komitesi'nin bu yılın ikinci yarısında Kahire'de toplantı düzenlemesi ve 25. Mısır-Ürdün Yüksek Ortak Komitesi'nin 2015 yılının ilk çeyreğinde Amman'da toplanması kararlaştırıldı.

Mısır-Arap Yüksek Ortak Komiteleri arasında en eskisi olan Mısır-Ürdün Yüksek Ortak Komitesi, son toplantısını 2012 yılında Ürdün'de gerçekleştirmişti.

Kaynak: AA

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?