banner39

Mısır'da darbe karşıtı tutuklu cezaevinde öldü

Mısır'da darbe karşıtı bir muhalif cezaevinde tıbbi ihmalden hayatını kaybetti

Dünya 26.04.2016, 09:03 26.04.2016, 09:03
Mısır'da darbe karşıtı tutuklu cezaevinde öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da darbe karşıtı 58 yaşındaki siyasi muhalif Hasan Ali el-Cemel'in, "tıbbi ihmal" nedeniyle hayatını kaybettiği öne sürüldü.  

Cemel'in eşi Ummul Bera, Dekahliye ilindeki El-Mansura Cezaevi'nde hayatını kaybeden eşinin cenazesini teslim almak için savcılıkta işlem yaptıklarını belirtti. Ummul Bera eşinin ölümüne ilişkin ayrıntılı bir açıklama yapmadı. 

Cemel'in kalp, şeker ve gut hastalığının olduğunu, bu nedenle sık sık komaya girdiğini belirten aile yakınları, Cemel'in eşinin, tutuklunun tıbbi ihmale maruz kaldığına dair bir çok kez şikayette bulunduğunu ancak yetkililerin şikayetleri dikkate almadığını savundu. 

Mısır güvenlik güçleri, 19 Haziran 2014'te siyasi muhalif Hasan Ali el-Cemel'in de aralarında bulunduğu 7 kişiyi, "şiddete teşvik" suçlamasıyla gözaltına aldığını duyurmuştu. 

Temmuz 2013'deki askeri darbenin ardından aralarında siyasiler, öğrenciler, iş adamları, sivil toplum kuruluşu yetkililerinin de bulunduğu binlerce darbe karşıtının tutuklandığı Mısır'da, o tarihten bu yana ihmal ve tedaviden yoksun bırakılmaları gibi çeşitli nedenlerle cezaevlerinde 200'den fazla kişinin hayatını kaybettiği savunuluyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?