banner39

Mısır'da itaatsizlik eylemleri çatışmaya dönüştü

Mısır'da sivil itaatsizlik eylemlerinde bir kişinin polis zırhlı aracı altında ezilerek hayatını kaybetmesi infiale neden oldu

Dünya 21.11.2013, 18:23 10.07.2018, 16:14
Mısır'da itaatsizlik eylemleri çatışmaya dönüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'ın Dekahliye vilayetinin Mansura kentinde dün akşam başlayan ''sivil itaatsizlik'' eyleminin, 1 göstericinin hayatını kaybetmesiyle çatışmaya dönüştüğü bildirildi.

Uluslararası Mansura Hastanesi Müdür Yardımcısı Tarık Arafat, AA'ya yaptığı açıklamada, çatışmalar sırasında bir kişinin hayatını kaybettiğini doğruladı. Arafat, ''Hüsameddin Abdullah'ın cansız bedeni başına ve göğsüne kurşun isabet etmiş şekilde hastaneye ulaştı. Ölüm nedeni hakkında kesin bilgiyi otopsiden sonra verebiliriz'' dedi.

Mısır'da 2 haftadan beri devam eden sivil itaatsizlik eylemine destek verenler, Mansura 6 Ekim Meydanı'nda yer alan Dekahliye vilayet binası önünde toplandı.
Güvenlik güçleri, göstericileri dağıtmak amacıyla göz yaşartıcı gaz kullanırken, protestocular, polise kuru sıkı tabancayla karşılık verdi.

Mısır resmi haber ajansı MENA'da yer alan habere göre, göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 1 kişi ölürken 10'u emniyet mensubu en az 40 kişi yaralandı.

Öte yandan, muhalefetteki Halk Hareketi Partisi sözcüsü Hibe Yasin ise 6 Ekim Meydanı'ndaki protesto gösterisinin, bir eylemcinin polise ait zırhlı araç altında kalarak ölmesinden sonra çatışmaya dönüştüğünü iddia etti. Yasin, ''Eylemde bir kişinin polis zırhlı aracı altında ezilerek hayatını kaybetmesi ve bir kişinin de başından yaralanması göstericiler arasında infiale neden oldu'' diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?