banner39

Mısır'da meclis başkanı belli oldu

Mısır'da meclis başkanlığını Cumhurbaşkanı Sisi'ye destek veren koalisyondan Ali Abdilal kazandı.

Dünya 11.01.2016, 01:30 11.01.2016, 01:30
Mısır'da meclis başkanı belli oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da 3 yıl aradan sonra ilk kez çalışmalarına başlayan Halk Meclisi başkanlığına "Mısır'a Destek Koalisyonu"ndan Ali Abdilal seçildi.

Parlamentonun en yaşlı üyesi Baha Ebu Şakka'nın (77) yönetiminde açılan mecliste yapılan seçimi 7 aday arasından Cumhurbaşkanı Sisi'ye yakınlığıyla bilinen "Mısır'a Destek Koalisyonu"ndan Ali Abdilal kazandı.

Ebu Şakka, seçimin ardından yaptığı konuşmada, "585 milletvekili oy kullandı. 5 geçersiz oy var. Ali Abdilal 401, Ali Musaylihi 110, Kemal Ahmed 36, Tevfik Akkaşe 25, İyd Heykel 4, Halid Ebu Talib 3, Muhammed el-Atmani 1 oy aldı" dedi.

Seçimi kazanan Ali Abdilal, konuşmasında, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin, zorlukları aşan bir lider olduğunu belirtti.

Ordu, polis ve yargı mensuplarını ayrı ayrı selamlayarak büyük alkış alan Abdilal, milletvekillere meclisin, demokratik diyaloğun sağlandığı bir platform haline gelmesi için çalışma çağrısında bulundu.

Anayasa Mahkemesi 25 Ocak Devrimi’nin akabinde "seçim kanunundaki bazı maddelerin anayasaya aykırı olduğu" gerekçesiyle, parlamentoyu Haziran 2012'de feshetmişti. Aynı yılın eylül ayında da İdari Mahkeme, "kanunun gücü çerçevesinde parlamentonun varlığına son verildiğine" hükmetmişti.

Parlamentonun feshedilmesinden 3 yıl sonra geçen ekim ve kasım aylarında düzenlenen seçimlerde, 448'i bağımsız listeden, 120'si de parti kontenjanından olmak üzere toplam 568 milletvekili seçilmişti. Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin, Mısır Anayasası gereği doğrudan atadığı 28 milletvekili ile toplam sayı 596'ya çıkmıştı.

 

 

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?