Mısır'da öğrenciler eylemlere hazırlanıyor

Mısırlı öğrenciler, okulların açılmasıyla darbe karşıtı eylemlere başlayacaklarını duyurdular

Mısır'da öğrenciler eylemlere hazırlanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da milyonlarca öğrenci akademik takvimin başlamasıyla üniversitelerine dönerken, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na (İhvan) üye öğrenciler üniversitelerde eylem hazırlıkları yapıyor.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) sözcülerinden Suheyb Abdülmaksud, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden alan askeri darbeye karşı, oturma eylemi ve grev dahil tüm "barışçıl" seçeneklerin masada olduğunu söyledi.  

"Yeni öğrencileri kabul ederek üniversite içindeki aktivitelerimize çoktan başladık" diyen Abdülmaksut, ülke genelinde yapılan sivil itaatsizlik eylemlerine "ardışık, güçlü" bir başlangıç yapmaya hazırlandıklarını belirtti. 

Görevden alındığı 3 Temmuz tarihinden bu yana gizli bir yerde tutulan Mursi'nin taraftarları, pazar günü ülke genelinde sivil itaatsizlik eylemi çağrısı yapmıştı. 

Abdülmaksut, İhvan'a üye öğrencilerin "Darbeye karşı öğrenciler" isimli daha geniş şemsiye oluşumunun bir kısmını oluşturduğunu aktardı. 

"İnsan zinciri, protesto gösterisi, oturma eylemi, grev, sivil itaatsizlik ve diğer barışçıl eylemler" olmak üzere birçok aktiviteye hazırlanıldığını dile getiren sözcü, "Üniversiteleri askeri darbenin sırtında yeni bir çıban yapmayı planlıyoruz. Mısır'lı öğrencilerin geçmişte özgürlüklerinin kısıtlanmasına direnç sicilleri, bunu gerçekleştirecek kapasitede olduklarını ispatlıyor" dedi. 

Abdülmaksut, her bir üniversitenin içindeki öğrenci gruplarının, "25 Ocak devriminin kazanımlarının yitirilmesine neden olan kanlı askeri darbeye karşı" uygun eylem biçimlerini kendi aralarında kararlaştıracağını ifade etti. 

Öğrencilerin eylemlerini barışçıl olarak gerçekleştireceğini ve üniversite birimlerine ya da binalarına zarar verilmesine kendilerinin izin vermeyeceğini vurgulayan Abdülmaksut, Ezher Üniversitesi'nin eğitimin başlangıç tarihini ertelemesini ve öğrencilerin üniversite içinde tutuklanmasına izin verilmesini, "Hükümetin öğrencilerde biriken öfkenin farkında olduğunu gösteriyor. Öğrenci devriminden korkuyorlar" şeklinde değerlendirdi. 

Güvenlik birimleri, akademik yılbaşı öncesinde, seyyar satıcıların bölgeden uzaklaştırılması, okul ve üniversitelerin çevresinde park halindeki eski araçların kaldırılması gibi tedbirlerle güvenlik önlemlerini arttırdı.

Adalet Bakanı Adil Abdülhamid, bu ay üniversite içindeki idari birimlerine tutuklama yetkisi vermişti.

Yüksek Öğrenim Bakanı Hüsam İsa, kararın idari personelin üniversite içindeki "şiddet eylemlerine" karşı koyabilmesini amaçladığını belirtmişti. 

İsa, dün üniversite rektörlerine ülke genelinde akademik takvimin başlangıcını "güvenlik şartları çerçevesinde" erteleme yetkisi vermişti. 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39