Mısır'da ordunun 'kırmızı çizgileri' hep olacak

Cambridge Üniversitesi "Siyaset sosyolojisi" Profesörü Kandil, "Ordu alenen siyasete müdahale etmeyecektir ancak yeni cumhurbaşkanının dış siyaset ve savunma politikalarına kırmızı çizgiler getirecektir" dedi

Mısır'da ordunun 'kırmızı çizgileri' hep olacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cambridge Üniversitesi'nde Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi ve "Siyaset sosyolojisi" uzmanı Prof Dr Hazim Kandil, Mısır ordusunun sivil birinin seçilmesi durumunda da yeni cumhurbaşkanının dış siyaset ve savunma politikalarına müdahil olmaya devam edeceğini söyledi.

Kandil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır'daki cumhurbaşkanlığı seçiminde, sivil birisinin seçilmesi durumunda ordunun tavrını değerlendirdi. Kandil, "Ordu alenen siyasete müdahale etmeyecektir ancak yeni cumhurbaşkanının dış siyaset ve savunma politikalarına kırmızı çizgiler getirecektir. Mısır ordusu ideolojik bir rol oynamaz ve devlet ekonomisini kontrol altına almaz. Ordunun ekonomik faaliyetlerde bulunmasıyla ekonomiyi idare etmesi arasında fark vardır" dedi.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın "erken seçim ya da referandumu kabul etmesi" durumunda daha geniş bir halk desteği kazanacağını iddia eden Kandil, ülkede yaşanan krizin tek çözümünün yeni bir yönetim olduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39