banner15

Moskova Kilisesi ile Fener Rum Patrikhanesi arasında Kiev krizi

Moskova Patrikhanesi, İstanbul merkezli Fener Rum Patrikhanesi ile diyalog kapısının kapandığını ve ilişkilerin kopmak üzere olduğunu açıkladı

Moskova Kilisesi ile Fener Rum Patrikhanesi arasında Kiev krizi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fener Rum Patrikhanesi’nin Ukrayna’da Rus Ortodoks Kilisesi’nden bağımsız bir kilise kurulması hazırlıkları içine girmesi ve bu amaçla Kiev’e iki temsilcisini göndermesi, bir süredir en büyük Rus Ortodoks Kilisesi’nin tepkisini çekiyor.

Moskova Patrikhanesi Dış Kilise İlişkileri Sorumlusu Metropolit İlarion, yaptığı açıklamada, Fener Patrikhanesi’nin ‘Ukrayna’yı Moskova Patrikhanesi’nin ruhani alanından çıkartan’ bir kararı kabul etmesi halinde, Fener Patrikhanesi ile ilişkilerini koparmaktan başka yol kalmayacağını söyledi.

Metropolit İlarion, yaptığı açıklamada, Moskova Patriği Kiril’in birkaç gün önce İstanbul’a varıp Fener Patriği Bartholomeos ile görüşmesine ve meseleyi bütün boyutlarıyla iletmesine rağmen Fener Patrikhanesi’nin  böyle bir girişme devam etmesinin kiliseler arası ilişkide diyalog kapısının kapandığını gösterdiğini söyledi.

Uzmanlar, iki kilise arasında tarihi kökenleri eski olan gerilimin ve rekabetin devam ettiğini belirtiyorlar.

İlarion, Fener Patrikhanesi’nin bu planını sonuna kadar uygulaması ve Ukrayna’yı Rus Kilisesi’nden bağımsız ilan etmesi halinde, Moskova Patrikhanesi’nin bu kararı tanımayacağını ve bu kararın, iki kilisenin ilişkisinin kesilmesine yol açacağını dile getirdi.

Rusya-Ukrayna savaşıyla ilişkili

Kırım sorunu nedeniyle Rusya ile resmi olarak savaş halinde bulunan Ukrayna’nın Batı ülkeleri yanlısı yönetimi, ülkenin Rusya ile her konuda bağlarının kesilmesi poiltikası çerçevesinde, bu yılın başlarından itibaren, Rus Kilisesi’nden bağımsız bir Ukrayna Ortodoks Kilisesi kurullması konusunda Fener Patrikhanesi’ne müracaat etmişti.

Fener Patrikhanesi’nden yapılan çeşitli açıklamalarda, bu konuda onay verildiği ve bağımsız bir Ukrayna Ortodoks Kilisesi kurulması konusundaki kararın yakın zamanda verileceği ifade edildi. Fener Patrikhanesi’nin bu yılın sonuna kadar bu konuda nihai kararını vermesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2018, 18:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35