banner39

Müfid Yüksel Osmanlı-Arnavut ilişkilerini anlattı

Alsar Vakfı, Osmanlı’dan Günümüze Arnavut – Türk İlişkileri adlı bir sempozyumu düzenledi. Tiran'daki sempozyumun Türkiye’den de konukları vardı. Sempozyuma basın da büyük ilgi gösterdi.

Dünya 19.01.2016, 18:07 20.01.2016, 08:09
Müfid Yüksel Osmanlı-Arnavut ilişkilerini anlattı

Arnavutluk’un başkenti Tiran Osmanlı’dan Günümüze Arnavut – Türk İlişkileri konulu bir sempozyuma ev sahipliği yaptı. Sempozyum Türkiye’nin tanınmış yardım kuruluşlarından olan İHH İnsani Yardım Vakfı ve Balkan forumu desteğiyle Alsar Vakfı tarafından düzenlendi.

Türkiye'den çok sayıda davetlinin katıldığı sempozyuma Arnavut basınının da ilgisi büyüktü. Sempozyuma araştırmacı yazar Müfid Yüksel, Sosyal Bilimler Uzmanı Prof. Dr. Zyhdi Dervishi ve Alsar Vakfı Başkanı Mehdi Gurra konuşmacı olarak katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Mehdi Gurra, Osmanlı devleti döneminde Arnavutlar’ın rollerine değindi. Bugün de Arnavutluk'un en güçlü müttefikinin Türkiye olduğunu ifade etti. 


Araştırmacı yazar Müfid Yüksel de konuşmasında Arnavutluk ile Türkiye arasında tarih boyunca gelişen ilişkiler konusunda bilgi verdi. Arnavut dilinin 18. Yüzyılda Osmanlı saraylarında kullanıldığını kaydeden Yüksel, "Arnavutlar’ın Balkanlar'daki gücünün artması veya azalması, Osmanlı'nın güçlenmesi ve zayıflaması ile doğru orantılıdır." diye konuştu. 

Müfid Yüksel, sempozyuma katılımı nedeniyle Büyükelçiliğin takdim ettiği onur ve şükran belgesini aldı.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?